Aplikaciju do sada preuzelo više od 5.000 građana: Banjalučani probleme radije prijavljuju putem telefona

13.06.2022. | 08:11

Banjalučani su ove i prošle godine putem aplikacije “Građanska patrola” prijavljivali brojne nepravilnosti u gradu, ali i dalje veći broj sugrađana koristi tradicionalniji način prijave – telefonskim i pisanim putem.

Potvrdili su ovo za “Glas Srpske” iz Odjeljenja za komunalne poslove te dodali da je 2021. godine putem ove aplikacije zabilježeno 4.076 prijava građana.

– Od kada postoji, aplikaciju je do sada preuzelo više od 5.000 građana koji svakodnevno prijavljuju različite nepravilnosti koje uočavaju u gradu – kazali su iz Odjeljenja za komunalne poslove.

Tako je u ovoj godini do početka juna ukupno zabilježeno nešto više od 1.800 prijava.

– Prijave se najčešće odnose na bacanje smeća izvan za to predviđenih mjesta, nepropisno odlaganje kabastog otpada, oštećenje kolovoza, te oštećenje saobraćajnih znakova – rekli su iz Odjeljenja za komunalne poslove.

Pojasnili su da građani često prijavljuju i različite nepravilnosti na javnim i zelenim površinama, te kvarove rasvjete, začepljenje slivnika i slične probleme.

– Ukupan broj prijava od uvođenja aplikacije do početka juna je 16.441 – kazali su iz ovog odjeljenja.

Naglasili su da se često susreću sa prijavama koje nisu u njihovoj nadležnosti.

– Veliki broj zaprimljenih prijava bude nedovoljno jasno definisan, a neke od njih se ne odnose na nadležnosti Gradske uprave – kazali su iz Odjeljenja za komunalne poslove.

Iz ovog odjeljenja su pojasnili da se građani i dalje odlučuju radije da nepravilnosti prijave tradicionalnijim putem, te da prijave putem “Građanske patrole” i sličnih aplikacija još nisu ustaljena praksa.

– Prema informacijama organizacionih jedinica zaduženih za prijem prijava komunalnih problema, veći broj građana još prijave upućuje telefonskim i pismenim putem – rekli su iz odjeljenja.

Besplatna aplikacija puštena je u funkciju s ciljem podizanja efikasnosti komunikacije između građana i gradskih službi.

– Korisnici “Građanske patrole” aplikaciju koriste bez registracije i ne prosljeđuju svoje lične podatke kroz aplikaciju. Sve proslijeđene prijave su anonimne – kazali su iz odjeljenja.

Obavještenje

Iz Gradske uprave podsjećaju da aplikacija “Građanska patrola” omogućava građanima da putem mobilnih telefona na licu mjesta, bilo gdje u gradu i bilo kada, fotografišu određeni problem na koji naiđu i da o tome putem aplikacije obavijeste gradske službe, koje će dalje rješavati problem.