Banjalučanina neprijatno iznenadio račun u Službi hitne pomoći: “Sve mi je ličilo na koronu”

29.08.2024. | 14:49

Jedan Banjalučanin se šokirao kada je u Službi hitne pomoći, uprkos tome što ima zdravstveno osiguranje, dobio račun za pregled i infuziju koju su mu dali zbog temperature i slabosti koju je osjećao.

Kako kaže, i ranije je zbog sličnih simptoma išao u hitnu, ali, naglašava, pregled nikada nije platio.

A posljednja posjeta ovoj zdravstvenoj ustanovi koštala ga je 56 KM.

– Dan prije puta u inostranstvo dobio sam temperaturu i loše sam se osjećao. Po simptomima, sve mi je ličilo na koronu. Kako bih izbjegao eventuelne komplikacije, a znajući koliko ovaj virus može da bude opasan, uveče sam otišao u Službu hitne pomoći – priča on.

Kaže da su ga tamo pregledali, uključili infuziju i – ispostavili račun.

– I ranije se znalo desiti da zbog sličnih simptoma odem u hitnu, ali nikada nisam ništa platio. Kako sam razumio, račun sam dobio jer nisam životno ugrožen. A zaista sam se osjećao loše, da nisam imao izbora nego da se javim doktoru. Pa, čim su mi uključili infuziju, znači da mi je bila potrebna, a ne znam ko bi mi je dao uveče, osim dežurnih u hitnoj?! Ne znam od kada je ovakva praksa na snazi, ali sam se baš neprijatno iznenadio – poručuje on, piše Srpskainfo.

S druge strane, iz Doma zdravlja Banjaluka naglašavaju da su se pacijentima koji su se javljali u Službu hitne medicinske pomoći, a čije zdravstveno stanje nije bilo opasno po život, oduvijek naplaćivale usluge.

Dodaju da pacijenti koji se javljaju hitnoj službi, a koji nisu životno ugroženi, u većini slučajeva razumiju obrazloženja zašto se plaćaju pregledi za one koji nisu životno ugroženi.

– Svi pacijenti koji imaju povišenu tjelesnu temperaturu ili druge tegobe koje ne spadaju u red hitnoće prvog stepena, mogu se svakim danom, pa i u dane vikenda, javiti u timove porodične medicine. Takođe, nakon svakog naplaćenog pregleda, pacijent na lični zahtjev dobija uz račun i “Nalaz i mišljenje”, sa čime može podnijeti zahtjev FZO za povrat novca, ako smatra da je oštećen. A u programu IZIS decidno stoji da li se radilo o pacijentu koji je životno ugrožen ili ne – poručuju iz ove zdravstvene ustanove.