Banjaluka i dalje raj za pacijente iz inostranstva: Zašto su stomatolozi jedini promoteri dentalnog turizma
08.06.2022. | 07:40Ukoliko živite u nekoj od razvijenijih država Evrope ili u Americi, lijep osmijeh i zdrave zube platićete skupo – od tri do deset puta skuplje nego u Banjaluci, kažu ovdašnji stomatolozi. Upravo zato, čak i u vrijeme krize i poskupljenja na koja su ove godine i oni bili primorani, pacijentima „sa strane“ nadaju se i ovog ljeta.
Doktorka Vedrana Marsenić iz stomatološke ordinacije „Elite Dent“, za BL portal objašnjava da razlike u cijeni zavise od države iz koje pacijenti dolaze, kao i od zahvata koji rade, ali kad se račun na kraju svede, kod nas su i dalje sve te usluge znatno jeftinije.
„U Švajcarskoj, ortodoncija, ugradnja aparatića košta oko pet-šest hiljada franaka, dok kod nas košta 1.200 KM“, navodi kao primjer Marsenićeva.
Ogromnu razliku u cijenama potvrđuje i zubni tehničar Vladimir Krsmanović, koji se uvjerio da zahvaljujući takozvanom dentalnom turizmu u Banjaluku godinama stiže veliki broj stomatoloških pacijenata.
„Zahvati koji kod nas koštaju deset hiljada maraka, tamo koštaju od 50 do 60 hiljada, pa računajte da li se ljudima isplati dolazak ovdje“, ističe Krsmanović.
Iz stomatoloških ambulanti kažu i da pacijenti iz inostranstva na sređivanje zuba u najvećem broju dolaze tokom praznika i ljeti.
Tako se u julu i avgustu, udarnim terminima, obim posla poveća i do 60 odsto, a omjer stranih i domaćih pacijenata penje se na 80 prema 20 odsto. Nekad i više u korist „gostiju“.
I u stomatološkoj ordinaciji „A-Dent“, ordinacija je punija ljeti, ali im u poslednje vrijeme pacijenti „sa strane“ stižu tokom čitave godine.
„Nakon korone, pacijenti iz inostranstva dolaze u kontinuitetu tokom čitave godine, a otpilike na godišnjem nivou 30 do 40 odsto posla otpada na njih“, objašnjava docent doktor Aleksandra Radulović iz „A Dent-a“.
Takođe, stomatolozi ističu da pacijenti pored većih i komplikovanijih zahvata, protetike i ortodoncije u posljednjih nekoliko godina dolaze i na redovno održavanje, rutinske preglede i čišćenje zuba na godišnjem nivou.
Redovne kontrole i popravke zuba takođe su značajno jeftinije u Banjaluci u odnosu na inostranstvo.
Evo i računice: kontrola, slikanje, čišćenje zuba od kamenca i poliranje u Švajcarskoj koštaju od 200 do 250 franaka ili od 380 do 480 maraka, objašnjava za BL portal stomatološki tehničar u jednoj ambulanti iz Ciriha u Švajcarskoj. U Banjaluci, skidanje kamenca sa poliranjem platićete oko 50 maraka, dok snimanje zuba košta desetak maraka, u zavisnosti od ambulante.
Razlika u cijeni je drastična i u slučaju popravke zuba. U Švajcarskoj, pacijenti popravak u zavisnosti od težine kvara plaćaju od 600 do hiljadu maraka, dok banjalučki stomatolozi popravak zuba naplaćuju otprilike oko stotinu maraka, ili nešto manje, ako je i problem manji.
Zato ni „skok“ domaćih cijena, koje su ove godine u stomatološkim ordinacijama u prosjeku veće za nekih 20-ak odsto, nisu uticale na dentalni turizam, od kojeg, osim stomatologa, koristi ima i grad, jer gosti novac potroše i na smještaj, hranu, izlaske.
Tu korist naglašavamo jer nam se čini da ni Grad ni država nisu prepoznali značaj dentalnog turizma, naglašavaju stomatolozi, koji tvrde da nije mnogo učinjeno kako bi se dolazak stranih pacijenata u Banjaluku olakšao i ubrzao.
„Sve što smo radili na dovođenju pacijenata iz inostranstva, radili smo sami, angažovanjem agencija na terenu i digitalnim marketingom, sopstvenim sredstvima i inicijativom“, zaključuju iz „A Dent-a“.
Srđan Banović, BL portal