
Banjaluka obilježava Dan grada: Položeni vijenci kod Spomenika poginulim borcima VRS
23.04.2025. | 09:15U Banjaluci se nastavlja obilježavanje Dana grada, u znak sjećanja na 22. april 1945. godine kada je oslobođena od okupatora u Drugom svjetskom ratu.
Na groblju Sveti Pantelija odata je počast žrtvama Veleizdajničkog procesa, kao i kod Spomenika poginulim borcima Vojske Republike Srpske.
Vijenci će biti položeni i na Spomenik palim Krajišnicima na Banj brdu, kao i na Spomenik 12 beba u centru grada.
U čast Dana grada, osim tradiObiljecionalnog svečanog prijema za delegacije, u Kulturnom centru Banskom dvoru biće održana i svečana akademija, kada će biti uručene i aprilske nagrade zaslužnim pojedincima i kolektivima.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da je srpska istorija najteža sa ove strane Drine i u oba svjetska rata, te da je, stoga, trajna obaveza ukazivati na značaj borbe za dostojanstvo, postojanost, svoju zemlju, tradiciju i održivost.
“Otkako je srpski domaćin sa ove strane Drine zakopao prvu brazdu i ubrao prvi plod, pojavio se neko da mu taj plod i zemlju oduzme”, poručio je Stevandić na banjalučkom groblju Sveti Pantelija, gdje je položio vijence kod spomen-obilježja žrtvama Veleizdajničkog procesa u okviru obilježavanja Dana grada Banjaluka.
Stevandić je istakao da je Srbija u Drugom srpskom ustanku, podignutom prije 210 godina, uspjela da zbaci tursku okupaciju, dok je kod nas jedna okupacija zamijenjena drugom, pa je poslije turske vlasti došla austrougarska.
“Tek prvo oslobođenje i prvo sunce smo ugledali 1918. godine, zahvaljujući 25.000 doborovoljaca od kojih se vratilo manje od 1.000”, rekao je Stevandić novinarima.
On je naglasio da je važno da kultura sjećanja bude i dio obrazovnog i duhovnog postamenta.
Predsjednik gradskog Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca oslobodilačkih ratova 1912-1918. godine Nebojša Kuštrinović rekao je da ovo udruženje uvijek traži istinu, jer zaborav znači i njeno ubijanje.
On je rekao da se njegovanjem sjećanja ostavljaju lekcije mlađim generacijama, te zahvalio republičkim institucijama čija su vrata uvijek otvorena za ovu udruženje.
“Naši zahtjevi su mali. Ponosno se sjećamo naših predaka, njih 25.000 dobrovoljaca koji su otišli sa one strane Drine i malo ih se vratilo. Nikada ih nećemo zaboraviti!”, poručio je Kuštrinović.
Banjaluka proslavlja Dan grada u znak sjećanja na 22. april 1945. godine kada je oslobođena od okupatora u Drugom svjetskom ratu.
Na banjalučkom groblju Sveti Pantelija odata je počast i položeni su vijenci kod spomen-obilježja žrtvama Veleizdajničkog procesa i kod spomenika poginulim borcima Vojske Republike Srpske.
Vijence su položili i delegacije grada Banjaluka i potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca od 1914. do 1918. godine, predstavnici gradske Boračke organizacije, Trećeg pješdijskog /Republika Srpska/ puka, generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić, te odbornici u Skupštini grada.
Vijence su položili i predstavnici porodica poginulih boraca, SUBNOR-a i ratnih vojnih invalida.