Banjaluka podnijela tužbu: Davidović milione od Grada prebacio drugoj firmi da ne plati dugove
08.02.2022. | 19:51Prije nego što će, po osnovu pravosnažne sudske presude, skinuti dva miliona sa računa Grada Banjaluka firma „Ekvator“ Đorđa Đoke Davidovića je ta potraživanja prenijela na firmu „Banigo – građenje“ kako bi izbjegla da joj novac „legne“ na prethodno blokiran račun i da mora Gradu platiti oko 350.000 KM duga, saznaje portal CAPITAL.
Prije 15-ak dana objavljeno je da je po osnovu pravosnažne presude sa računa Grada u korist „Ekvatora“ skinuto oko dva miliona KM.
Međutim, CAPITAL saznaje da je taj novac uplaćen na račun firme „Banigo – građenje“, na koju je „Ekvator“, odmah po dobijanju pravosnažne presude, prebacio to potraživanje.
Naime, „Ekvator“, u vlasništvu Đorđe Davidovića, je 2018. godine tužio Grad Banjaluku i „Toplanu“ za dug od skoro 1,5 miliona KM za zemljište u naselju Starčevica.
Okružni privredni sud je krajem 2020. godine presudio da Davidović treba da dobije 1.427.400 KM sa zakonskom zateznom kamatom, a tu presudu je polovinom prošle godine potvrdio i Viši privredni sud i ona je postala prasvosnažna.
Mjesec dana nakon toga, početkom avgusta, „Ekvator“ sa firmom „Banigo – građenje“ sklapa ugovor i svoja potraživanja od Grada ustupa „Banigu“ koji zatim podnosi prijedlog za izvršenje.
Sud je 23. avgusta prošle godine donio rješenje o izvršenju i sa računa Grada su skinuti milioni maraka.
“Banjaluka podnijela tužbu protiv Ekvatora”
Grad Banjaluka je, saznajemo tužio ove dvije firme, tvrdeći da je ugovor o ustupanju potraživanja ništav jer je u suprotnosti sa Zakonom o unutrašnjem platnom prometu, s obzirom na to da su računi „Ekvatora“ u momentu zaključivanja ugovora bili blokirani.
Očigledno je da je ’Ekvator’ tim ugovorom nastojao izigrati zakonske propise izbjegavanjem plaćanja svojih obaveza. Do ustupanja ovih potraživanja došlo je isključivo jer povjerioci, među kojima je i Grad, koji po osnovu pravosnažne presude od ’Ekvatora’ potražuje oko 343.000 KM, ne mogu naplatiti svoja potraživanja s obzirom na to da su računi dužnika duže vrijeme blokirani – navedeno je u tužbi Grada.
Zaradili tri hiljade KM, a „kupili“ milione
U registrima se kao vlasnik „Banigo Građenja“ vodi Živojin Jagodić. Registrovana je za soboslikarske i staklarske poslove. Osnovano se sumnja da je ova mala firma, koja je u 2020. godini, imala samo dva zaposlena radnika samo fiktivno otkupila milionsko potraživanje. „Banigo“ je 2020. godinu završio sa manje od tri hiljada KM dobiti, a u koliko su teškoj finansijskoj situaciji pokazuje i podatak da im kratkoročne obaveze premašuju 1,6 miliona KM.
Grad je naveo i da mu je dostavljen primjerak ugovora između dvije firme, ali da on ne sadrži precizno naveden iznos potraživanja kao ni ostale pojedinosti.
Grad je onemogućen za adekvatnu zaštitu imovinsko – pravnih interesa budući da je za izvršeno ustupanje potraživanja saznao devet dana nakon dostavljanja presude te je vidljivo i da je prijedlog za izvršenje sačinjen dan nakon potpisivanja ugovora o cesiji – dodaje se u tužbi.
S druge strane, tuženi „Ekvator“ i „Banigo građenje“ su u odgovoru na tužbu naveli da je smatraju neosnovanom i da Grad pogrešno tumači zakon.
“Osim toga, iz navedene tužbe nije jasno šta je pravni interes tužioca za utvrđivanje apsolutne ništavosti ugovora. Da bi se utvrdila apsolutna ništavost nekog ugovora potrebno je da je on suprotan prinudnim propisima, a u konkretnom slučaju tužilac niti je dokazao, niti predložio bilo koji dokaz da je navedeni ugovor suprotan prinudnom propisu. Osim toga nije naveden ni razlog, odnosno šta bi to bio pravni interes tužioca za utvrđivanje apsolutne ništavosti ugovora”, piše u odgovoru na tužbu.