Banjaluka skrenula pažnju: “Odlazak kod psihologa i psihijatra i dalje tabu tema”
11.10.2023. | 17:41Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima “Zajedno” i JZU Dom zdravlja Banjaluka obilježili su različitim aktivnostima Svjetski dan mentalnog zdravlja u Banjaluci.
Organizovanjem tradicionalne prodajne izložbe suvenira pod sloganom “Naš um, naša prava”, u parku “Petar Kočić”, koje su izradili korisnici Centra za zaštitu mentalnog zdravlja kroz radnookupacione terapije, obilježen je ovaj dan, kazali su iz Doma zdravlja.
Nevena Todorović, direktorica Doma zdravlja, tom prilikom je naglasila da je dobro mentalno zdravlje od ključnog značaja za cjelokupno zdravlje.
“Nažalost, svaka osma osoba u svijetu živi sa zdravstvenim problemima vezanim za mentalno zdravlje. Među najčešćim poremećajima su anksiozni i depresivni poremećaji”, rekla je Todorovićeva.
Dobrila Todorović, načelnica Centra za zaštitu mentalog zdravlja, rekla je da je odlazak kod psihologa i psihijatra i dalje tabu tema, te dodala da su predrasude i strah od stigme glavni razlozi zbog kojih osobe koje pate od psihičkih poremećaja ne traže stručnu pomoć ili pomoć odluče potražiti kasno.
“U sklopu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja naši zdravstveni profesionalci održali su i predavanje prosvjetnim radnicima i saradnicima u Medicinskoj školi u Banjaluci na temu ‘Mentalno zdravlje kao univerzalno ljudsko pravo’ sa akcentom na sindrom sagorijevanja na radnom mjestu”, istakla je ona.
Pod sloganom “Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo” Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima “Zajedno” obilježilo je ovaj dan u prostorijama Dnevnog centra u Docu prigodnim kulturnim programom, a obilježavanju su prisustvovali i predstavnici Odjeljenja za društvene djelatnosti Banjaluke.
Prema riječima organizatora, ovogodišnja tema ukazuje na potrebu da svaka osoba koja se suočava sa mentalnim poteškoćama treba da ima pravo na zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja, pravo pristupa kvalitetnoj i pristupačnoj zaštiti u oblasti mentalnog zdravlja, kao i pravo na slobodu, dostojanstvo i izbor.
“Imajući u vidu da je mentalno zdravlje bitan dio sveukupnog zdravlja i blagostanja, važno je podsjetiti da Udruženje ‘Zajedno’ od 2006. godine daje značajan doprinos zaštiti mentalnog zdravlja u zajednici, a osnovna oblast djelovanja Udruženja je dnevno zbrinjavanje osoba sa problemima u mentalnom zdravlju”, kazali su iz Odjeljenja.
Dodaju da Udruženje zastupa interese porodica koje vode brigu o osobama sa mentalnim poteškoćama, zagovara bolju zaštitu mentalnog zdravlja i mentalno oboljelih, radi na programima smanjenja stigme i promociji kapaciteta osoba sa mentalnim poteškoćama, pišu Nezavisne.