Banjaluku potresla dva tragična slučaja: Da li olako shvatamo važnost mentalnog zdravlja

12.11.2024. | 07:36

Banjaluku su u posljednja 24 sata potresla dva slučaja, u kojem su život tragično okončale dvije žene.

Tijelo mlade žene A.M (28) iz Banjaluke, za kojom se tragalo od nedjelje ujutru, pronađeno je u isti dan, naveče, u Banjaluci.

Naime, porodica je nestanak prijavila u nedjelju oko 9 časova ujutro, a tijelo je pronašla policija. Kako nezvanično saznajemo, riječ je o samoubistvu.

Osim toga, juče je u banjalučkom naselju Starčevica, u porodičnoj kući, pronađeno tijelo žene (76). Prvi rezultati istrage pokazali su da je takođe riječ o samoubistvu.

Za tri godine 535 samoubistava u Srpskoj

Prema zvaničnoj statistici, u Srpskoj se za tri godine desilo 535 samoubistava. Od toga, ruku na sebe su digla 393 muškarca i 142 žene. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 291 osoba je samoubistvo izvršila vješanjem, odnosno davljenjem i gušenjem.

U Republici Srpskoj u 2023. godini prema podacima MUP RS evidentirano je 175 samoubistava, od čega su 139 počinili muškarci, dok su 36 samoubistava počinile žene, od kojih su 2 maloljetne osobe.

Tokom prošle godine, među samoubicama je jedna osoba mlađa od 15, te njih petoro starosti od 15 do 24 godine.

Centar za sigurnosne studije analizirao je broj suicida u posljednje 3 godine i na osnovu podataka prikupljenih kroz analizu statističkih biltena Zavoda za statistiku Republike Srpske, Federalnog zavoda za statistiku, službenih podataka Policije Brčko distrikta BiH i medija, ustanovljeno je da je u BiH u periodu od 2020. godine do 2023. godine 1.431 osoba počinila samoubistvo.

Stiče se utisak da se o mentalnim problemima, depresiji i slično ne govori i ne piše dovoljno. Kako smatraju psiholozi sa kojima smo razgovarali, živimo u vremenu u kojem smo izloženi velikim pritiscima.

“Olako shvatamo važnost mentalnog zdravlja”

-Očekivanja društva su velika, pojedinci su nesigurni, nemaju samopouzdanje. Ljudi koji se odlučuju na takav čin se često osjećaju neshvaćeni, usamljeni, neprihvaćeni. Ne znaju kako da se nose sa pritiscima. Generalno, svi mi olako shvatamo važnost mentalnog zdravlja. Moramo uključiti i škole i porodice i društvene zajednice kako bi naučili bez straha potražiti pomoć – kaže za Srpskainfo Maja Savanović Zorić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut iz Prijedora.

Vanja Sovilj, psiholog iz Banjaluke, smatra da postoji slaba tolerancija društva na mentalne probleme.

-Okolina često ne razumije da je određenom pojedincu potrebna pomoć. Psiholozi i psihoterapeuti se predstavljaju kao “bauk”. Takve osobe često ne vide izlaz iz situacije u kojoj se nalaze, osim da pokušaju da dignu ruku na sebe – objašnjava Soviljeva.

Sve veći broj mladih diže ruku na sebe

Ono što je zabrinjavajuće jeste činjenica da se sve veći broj mladih odlučuje na suicid, ili pokušaj istog.

Psiholog iz Banjaluke Sonja Stančić smatra se mladi ponekad ne mogu nositi sa izazovima života koji su za njih u nekim momentima možda preteški.

-Potrebno je raditi na uzroku problema i emocionalnoj samoregulaciji. Mladi se uglavnom samopovređuju, a to je reakcija na emocionalne i socijalne okolnosti sa kojima se ta osoba nosi ili suočava. Samopovređivanje često prelazi u pokušaj suicida, a to je zapravo poziv u pomoć, odnosno da se primjeti to njihovo stanje sa kojim se nose. Mladi uglavnom ne mogu da se nose sa izazovima života koji su za njih preteški. Pravom pokušaju samoubistva prethode određena mentalna stanja kao što su depresivno raspoloženje, depresija ili liječenje od nekih mentalnih poremećaja – kaže Stančićeva.