Cvjetaju alge: Iz Vodovoda objasnili zašto je promijenjena boja Vrbasa u Bočcu
16.07.2020. | 11:32U akumulaciji Bočac je ponovo uočena pojava cvjetanja vode, izazvana biološkim procesima nastalim usljed hiperpodukcije algi, a u sprezi sa povoljnim vremenskim prilikama. Pomenute pojave su se dešavale u prošlosti, a takođe u maju prošle, kao i u maju ove godine.
Poručili su ovo iz banjalučkog Vodovoda nakon informacije da je uočena promjena boje rijeke Vrbas na području banjalučke mjesne zajednice Bočac.
“Akumulacija Bočac predstavlja umjetno jezero nastalo izgradnjom brane za potrebe hidroelektrane, koja je puštena u rad 1981. godine. Vremenom dolazi do eutrofizacije ili starenja vodenih ekosistema (jezera) što predstavlja prirodni proces, koji je nemoguće izbjeći. U procesu eutrofizacije sistema maksimalno je izražena biološka produkcija, intenzivno rastu alge, dolazi do promjena usljed kojih ekosistemi mijenjaju boju iz zelene u tamnozelenu i smeđu boju. Velike količine organskih materija, sadržaj nutrijenata fosfora i azota, te povoljni klimatski uslovi izazivaju hiperprodukciju fitoplanktona.
Zimi pri niskim temperaturama njihov broj je manji, u proljeće im se brojnost povećava, da bi u toku i krajem ljeta i početkom jeseni dostigao maksimum.
Dominantna zastupljenost modrozelenih algi u jezerskoj vodi ukazuje na visoku biološku produkciju. U vodi se usljed njihove prenamnoženosti formira vodeni cvijet koji stvara zelenu skramu na površini. Ciklus razvića modrozelenih algi je veoma brz, tako da se u vodi za kratko vrijeme obrazuje velika količina organske supstance koja truli i dodatno zagađuje vodu jezera. Vodeni cvijet preko dana prouzrokuje prezasićenost kiseonikom, a noću naprotiv, izaziva nestašicu kiseonika i ugrožava živi svijet jezera. Vodi daje nepovoljan vizuelni efekat. Opisani fenomen cvjetanja vode najčešće izazivaju modrozelene alge, a u manjoj meri i neki predstavnici zelenih algi, što je potvrđeno laboratorijskim ispitivanjima”, odetaljno su objasnili.
“Bezopasna prirodna pojava”: Iz Gradske uprave tvrde da cvjetanje algi ne utiče na kvalitet vode
Napominju da su sve prethodno navedeno potvrdili i svi laboratorijski nalazi koji su obavljani u maju ove godine u vrijeme dešavanja pojave cvjetanja jezera Bočac.
“Isto su potvrdili i nalazi iz Republičkog instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, kojom prilikom nije registrovana pojava cijanotoksina ni u jednom uzorku vode rijeke Vrbas, kao ni u samoj akumulaciji. Sveukupna istraživanja ukazuju na neophodno sprovođenje zahvata oko eliminisanja mogućih zagađenja, kako bi se proces starenja jezera usporio i zaštitio ekosistem akumulacije.
Vodozahvat Novoselija, sa kojeg se zahvata sirova voda rijeke Vrbas za prečišćavanje u vodu za piće se nalazi nizvodno na velikoj udaljenosti od oko 50 kilometara od akumulacije Bočac. Rijeka Vrbas nizvodno od akumulacije poprima brdskoplaninski tok koji karakteriše velika moć autopurifikacije, pri čemu dolazi do oksidacije eventualno prisutnih organskih i neorganskih supstanci u kontaktu sa kiseonikom iz vazduha, tj. dolazi do procesa samoprečišćavanja, što značajno poboljšava kvalitet vode koja izlazi iz akumulacije.
Na lokaciji Novoselije nalazi se postrojenje za prečišćavanje sirove vode u vodu za piće. Na postrojenju je zastupljena tehnologija koja je projektovana da uspješno savladava i prerađuje sirovu vodu u vodu za piće kvaliteta zahtijevanog Pravilnikom. Proces proizvodnje teče normalno, nema nikakvih indikacija za preduzimanje vanrednih mjera na postrojenju. Pomenuta pojava nikada nije imala uticaj na kvalitet vode rijeke Vrbas na vodozahvatu Novoselija, a tako ni ovoga puta nisu registrovane nikakve promjene u kvalitetu sirove vode rijeke Vrbas, niti uticaj na kvalitet vode za piće”, ističe se u saopštenju Vodovoda.
Napominu da su u laboratorijama za kontrolu kvaliteta preduzeli preventivne mjere u pogledu povećane frekvencije uzorkovanja i vrsta analiza, a posebno akcentovali analize parametara prema indikacijama o pojavi i promjenama u akumulaciji.
“Laboratorijskim ispitivanjima je potvrđeno da nije došlo do degradacije kvaliteta sirove vode rijeke Vrbas na vodozahvatu Novoselija, svi analizirani parametri u sirovoj vodi odgovaraju I i II klasi voda prema Uredbi o klasifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka, u koju spada voda rijeke Vrbas na vodozahvatu Novoselija. Takođe, laboratorijski rezultati su pokazali da nema promjena u vrijednostima parametara kvaliteta vode za piće i da je voda za piće zdravstveno bezbjedna i odgovara normama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju. Stanje i eventualne promjene se prate ispitivanjima uzoraka vode u laboratorijama. U stalnom smo kontaktu sa nadležnim inspekcijskim organima i o bilo kakvim promjenama javnost će biti blagovremeno obaviještena”, zaključuju iz Vodovoda.