Da im pozavide i poslanici: Kifla u pekari pola marke, doručak u banjalučkoj studentskoj menzi 60 feninga
21.04.2022. | 07:33Tri marke danas teško mogu da budu dovoljne i za jedan obrok s obzirom na trenutne cijene hrane, osim ako ste narodni poslanik ili student. Upravo tri marke ukupno koštaju sva tri obroka dnevno u studentskoj menzi u Studentskom centru u Banjaluci, a ta cijena nije promijenjena još od 2016. godine.
Konkretno, studenti doručak plaćaju 60 feninga, ručak je najskuplji i košta marku i 40 feninga, dok za večeru izdvajaju jednu marku.
„Mjesečno u studentskoj menzi potrošim oko 50 maraka otprilike, ali nekada jedem i u pekarama i restoranima pa na hranu potrošim više“, kaže za BL portal student Aleksandar Budić.
Aleksandar priznaje da je, pored pristupačnih cijena, zadovoljan kvalitetom hrane kao i sa porcijama koje studenti dobijaju.
„Hrana je generalno dobra, sve zavisi i od dnevnog menija, nekada je bolja, nekada lošija. Na primjer nekada za večeru bude puding za desert, a nekada ne. Porcije su solidne. Ako se ne najedem tada uzmem dvije porcije jer su cijene niske, a to je najčešće slučaj sa doručkom“, dodaje on.
Za 60 feninga za doručak studenti dobijaju kajganu sa viršlama ili šunkom, s tim da mogu i da odaberu ili kombinuju jaja, šunku, dvije viršle, sirni namaz ili džem. Hljeb i čaj su uključeni u porciju, a ova ponuda je na meniju svaki dan.
Za razliku od doručka, ručak zavisi od dnevnog menija i prema mišljenju studenata kvalitet hrane zavisi od dana. Hljeb, salata i supa su u ponudi svaki dan, a glavno jelo se mijenja.
U jednom danu najčešće studenti mogu da biraju između dvije ili tri vrste jela, a u pondi su im jela sa piletinom i krompirom, jela sa tjesteninom, riba i slično. Desert je takođe sastavni dio ručka i zavisno od dnevne ponude može da bude ili komad voća poput jabuke i banane ili kolač.
Večera se isto tako mijenja svaki dan, hljeb i povrće se mogu uzeti svaki dan, a glavno jelo može biti pljeskavica, pasulj sa kobasicom ili slaninom ili nešto treće. Ponekad se puding i kompot dobijaju za desert.
Na cijenu, kvalitet hrane i veličinu porcija ne žali se ni Marko Miljković, student koji se skoro svakodnevno hrani u menzi. Jedino ponekad zbog fakulteta i drugih obaveza ne stigne na vrijeme u menzu.
„Živim u blizini prvog paviljona, a fakultet mi je u kampusu, predavanja su rano od osam ili devet sati, a doručak se služi od sedam do devet, tako da ponekad ne stignem u menzu i onda jedem u pekari“, objašnjava Marko.
Sličan problem ima i kada je riječ o ručku koji se služi od 11:30 do 14:30 časova.
„Predavanja završavaju poslije 12, između jedan i dva sata, tako da na ručak stignem kasno, a najbolje porcije se pojedu na početku i poslije ostane lošija hrana“, zaključuje naš sagovornik.
Srđan Banović, BL portal