Dan bijelog štapa u Banjaluci: Slijepa i slabovida lica nadaju se boljim uslovima
16.10.2023. | 13:27Predsjednik Gradske organizacije slijepih Banjaluka Miroslav Mandić izjavio je povodom Međunarodnog dana bijelog štapa da slijepa i slabovida lica u ovom gradu traže i nadaju se boljim uslovima.
Mandić je rekao novinarima da ova organizacija broji oko 250 članova od kojih je većina starije populacije, te da vjeruje da će za njihove potrebe vlasti imati sluha.
Član Gradske organizacije slijepih Saša Grbić rekao je da se susreću sa egzistencijalnim problemima, ističući problem obrazovanja i zapošljavanja kao najveće probleme.
“Bijeli štap je nezamjenjivo pomagalo za slijepa i slabovida lica koja se kreću sama, a bilo bi još lakše da u Banjaluci imamo zvučne semafore. Bijeli štap je nezamjenjiv za samostalan život”, rekao je Grbić.
U okviru obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa članovi Gradske organizacije danas su upriličili kulturno-zabavni program za stanare Gerontološkog centra Banjaluka, predstavili vještine kretanja bijelim štapom, kao i izlaganje o njegovom značaju.
Ovim povodom tradicionalno će narednog vikenda biti održan Vikend sporta u Banjaluci kada će biti organizovano takmičenje u govornom pikadu i kuglanju.
Bijeli štap ili štap za slijepa lica jedno je od ortopedskih pomagala namijenjeno licima sa oštećenim funkcijama vida, preko kojeg lica sa invaliditetom dobijaju taktilne informacije iz okoline, posebno tokom samostalnog hoda.
Postao je obilježje lica sa oštećenjem vida od 1920. kada je Englez DŽejms Bigs, koji je nakon nesreće oslijepio, ofarbao štap u bijelo. Osjećao se nesigurno među sve većim brojem motorizovanog saobraćajnih sredstava i želio je da privuče pažnju vozača bijelim štapom.
Kongres SAD je donio odluku 6. oktobra 1964, a predsjednik Lindon DŽonson je 15. oktobar proglasio Danom bijelog štapa.