DEP-OT pita – zašto ćutite?! Radnici ispred Gradske uprave prozivaju Stanivukovića FOTO

12.02.2025. | 11:12

Radnici preduzeća DEP-OT okupili su se danas sa transparentima ispred Gradske uprave u Banjaluci, zahtijevajući da se riješi problem zemljišta u Ramićima.

Kako je BL portalu juče potvrdio tehnički direktor ovog preduzeća, Milenko Jaćimović, zbog izgubljenog spora protiv komunalnog preduzeća „Čistoća“ kome je sud dodijelio vlasništvo nad deponijom u Ramićima, ovo preduzeće nalazi se pred kolapsom, a nezadovoljni radnici žele da znaju kakva ih sudbina čeka.

Zato su danas sa transparentima na kojima je pisalo: “Nova lokacija, obećanje, ludom radovanje”, “Zašto ćutite”, “Vrijeme je za djela, gradonačelniče”, okupljeni pozvali gradonačelnika Draška Stanivukovića da izađe i obavi razgovor sa njima.

DEP-OT mora da napusti deponiju u Ramićima do 23. februara, a od 10.30 do 13 časova organizovana je i blokada odlaganja otpada na deponiji u Ramićima.

Spor između “Čistoće” i “Dep-ota” traje nekoliko godina, a prema pravosnažnoj presudi, “Dep-ot” ima rok do kraja mjeseca da lokaciju na kojoj otpad odlaže osam lokalnih zajednica preda u posjed “Čistoće”.

DEP-OT su kao preduzeće 2003. godine osnovali grad Banjaluka i sedam lokalnih zajednica – Gradiška, Laktaši, Srbac, Prnjavor, Čelinac, Kotor Varoš i Kneževo, pri čemu je deponija dobila regionalni karakter, a upravo ova deponija postala je višegodišnji problem bez rješenja.

Knežević: Gradonačelnik se ne odaziva na pozive za sastanak

Predsjednik Sindikalne organizacije Depot-a Darko Knežević obratio se u ime radnika i naveo da je preduzeće dovedeno pred svršen čin i da se gradonačelnik ne odaziva njihovim zahtjevima za sastanak.

“Zemlja na kojoj radimo je predata u ruke preduzeća Čistoća presudama koje su za nas sporne od samog početka. Četiri godine pokušavamo da stupimo u kontakt sa gradonačelnikom da sjednemo za sto sa vlasnikom Čistoće i pokušamo dogovoriti da li da isplatimo tu zemlju ili da damo nešto u zamjenu za tu zemlju ili da tražimo novu lokaciju gdje ćemo nastaviti raditi”, rekao je on.

Napominje da pored iseljavanja sa zemljišta, Depot mora da Čistoći uplati oko milion i po maraka odštete za prošlu godinu, kao i 500.000 KM zateznih kamata, što znači, tvrdi, paralizovanje preduzeća.

Naveo je da imaju dva zahtjeva a to su razgovor između administracije Gradske uprave, vlasnika Čistoće i rukovodstva Depot-a, kao i zakazivanje vanredne sjednice sa tačkom koja se tiče rješavanja situacije u preduzeću.

Jokić: Osam mjeseci šaljemo dopise, ali nema odgovora

Ratko Jokić, v.d. direktora Depot-a kaže da rukovodstvo preduzeća podržava sindikat u njihovim zahtjevima, i napomenuo da je hitno potreban razgovor.

“Osam mjeseci šaljemo dopise i molbe upravi i gradonačelniku ali sa druge strane nema odgovora. Rješenje se mora naći, ali pasivnost i šutnja to nisu”, rekao je on.

Jokić upozorava da bi u Banjaluci i okolnim gradovima i opštinama koje odlažu otpad na ovoj lokaciji, moglo doći do ekološke katastrofe.

“Ako prestanemo da primamo otpad gore će nastati požar koji se neće moži ugasiti. Gore su podzemni požari na dubini preko 15 metara i to se ne može ugasiti. Svjedoci smo šta se desilo u Kotor Varošu i da se taj požar gasio preko mjesec dana. To su ogromni plinovi i teško je kontrolisati ako dođe do zapaljenja. Cijela banjalučka regija je u opasnosti ako izađemo iz posjeda”, poručio je Jokić.

Ninković: O problemima u DEP-OT-u na sjednici Skupštine grada

Predsjednik Skupštine grada Banjaluka, Ljubo Ninković kaže da je skupštinska većina saglasna u pronalaženju rješenja za problem u preduzeću DEP-OT.

“Dobio sam zahtjev radnika i rukovodstva koji se tiču zakazivanja sjednice sa tačkom dnevnog reda koja se tiče preduzeća Depot. Ranije sam održao sastanak sa rukovodstvom, jer ovo može biti problem sa građane Banjaluke i sve okolne zajendice koje su u vlasništvu regionalne deponije. Ukoliko dođe do iseljavanje deponije sa ove loacije ono može da traje i šest mjeseci i više, u smislu preseljavanja infrastrukture. To sve može da predstavlja problem. Niko ne nudi drugo rješenje. Mi iz skupštinske većine smo saglasnio da se ovaj problem mora riješiti”, rekao je Ninković.

Napomenuo je da će na današnjem Kolegijumu za zakazivanje sjednice predložiti da se na dnevni red uvrsti i tačka koja se tiče problema u preduzeću DEP-OT.