Đajić optužuje, Stanivuković demantuje: Čime se puni novo vještačko jezero u Banjaluci FOTO
25.09.2024. | 12:14Predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Banjaluka Vlado Đajić i predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković posjetili su danas lokaciju gdje se gradi novi park u Banjaluci i optužili gradske vlasti da jezero u parku pune vodom iz “Vodovoda”.
Kako su naveli, dok su se građani patili bez vode, Stanivuković je pitku vodu čuvao za vještačko jezero i zavrtao je da bi dobio kredit od Skupštine grada.
Ninković i Đajić takođe tvrde da je pomenuta lokacija bila predviđena za izgradnju fudbalskih terena, a za šta je u prethodnom periodu i postavljen sloj za stadion, međutim, preko toga je Draško Stanivnković izgradio jezero i pripadajuće objekte uz njega.
“Ovo je još jedan dokaz nezakonitog rada Draška Stanivukovića gradonačelnika Banjaluke. Prema važećem regulacionom planu na ovom prostoru ne postoji jezero. Dakle, rađeno je ponovo mimo regulacionog plana, a što je nezakonito. Vodu je uzeo od Vodovoda bez mjerača i besplatno je koristi da puni ovo jezero i to imamo saznanja da uzima vodu iz cijevi koja napaja ovo naselje, dok su se građani u prethodnom periodu mučili bez vode, ona se danas koristi za vještačko jezero”, rekao je Đajić.
Đajić je kazao kako su do njega došle informacije da je Stanivuković naredio zavrtanje vode u više mjesnih zajednica kako bi mještani pristali na kredit koji je tražio za vodosnabdijevanje.
“Nedavno sam ovdje bio sa 13 izvještaja Instituta o ispravnosti vode, Draško Stanivuković je rekao da je voda ispravna i da smo podvalili neku Prolom vodu, a sada donosim novi izvještaj koji potvrđuje da voda ponovo nije ispravna. Izvještaj je izdat 10.9. nije u redu što voda nije ispravna već što je poražavajuće da Draško Stanivuković ni jednom nije izašao pred građane i rekao da je ugroženo javno zdravlje građana. Trebao je izdati upozorenje da se voda ne pije dok se ne riješi i ne vrati u prvobitno stanje”, rekao je Ninković.
On je dodao da prema sistematizaciji u banjalučkom Vodovodu može biti zaposleno 300 ljudi, a danas ih ima mnogo više.
“Trenutno je zaposleno 448 radnika, a što znači da je za 140 njih više zaposleno, neki po ugovoru o privremenim poslovima ili ugovor o djelu. 140 radnika je ozbiljan broj radnika koji iziskuje velika izdvajanja sredstava kako bi se isplatili. Iza nas je vještačko jezero za koje ne postoji nikakva zakonska regulativa ni dokumentacija za njegovu izgradnju. Prema našim saznanjima ovdje se točila voda za piće, a to je razlog zašto visinske zone nisu imale vode kao i drugi dijelovi Banjaluke”, kazao je Ninković koji je naglasio i da za bilo kakvu gradnju mora postojati regulacioni plan.
“Po ovom, za ovu lokaciju je predviđeno fudbalski igralište za koje je i urađen sloj za stadion i preko toga je nastavio da gradi i ovu baru i zemljane radove. Bilo je neophodno izmjeniti regulacioni plan, a zatim dobijate UT uslove i lokacijske uslove u ovom slučaju mimo važećeg regulacionog plana. Prema lokacijskim uslovima ovdje treba biti izgrađen parking ne jezero”, jasan je Ninković.
On je kazao da je Stanivuković ovo predstavio kao privremeni projekat, međutim sve što podrazumijeva izgradnju vodovodnih objekata kao i objekata te vrste prema zakonu mora posjedovati građevinsku dozvolu i ne može biti privremenog karaktera.
Stanivuković demantuje da je u jezeru pitka voda
Iz Gradske uprave Banjaluka danas su saopštili da informacije o punjenju jezera u novom parku koji se gradi nisu tačne i da je voda obezbijeđena iz prirodnog bunara.
“Što se tiče vještačkog jezera, cijeli sistem je napravljen da se voda kroz bunar uzima iz Vrbasa, koji je od tog mjesta samo na stotinjak metara. Dakle, postoji podzemni bunar i sistemi koji idu od Vrbasa i tako se cijelo vrijeme i puni, i prazni i filtrira voda u jezeru. Tako da tvrdnje da se voda za jezero uzima iz gradskog „Vodovoda“ nisu tačne”, rekao je gradonačelnik Draško Stanivuković.
U pitanju je, tvrde gradske vlasti, bunarski sistem, koji je namjenski iskopan za potrebe punjenja i dopunjavanja jezera.
“Za jezero nije korištena voda iz gradskog „Vodovoda“ odnosno jezero je izvedeno kao potpuno prirodno sa vlastitim eko sistemom što podrazumijeva i barsko bilje kojem bi zasigurno smetalo prisustvo hlora u vodi”, tvrde iz Grada.