Dobar laptop sve skuplji: Kakve su cijene računara u Banjaluci
10.03.2022. | 07:29Za dobar računar ili laptop, danas vam u prosjeku treba za trećinu više para nego prije dvije godine. Istovremeno, ta roba bila je među najtraženijom još od početka pandemije koju su, dobrim dijelom, obilježili rad i nastava od kuće.
U zavisnosti od vrste opreme, cijene računarske opreme porasle su od pet do 30 odsto od početka pandemije do danas. Pojedini prodavci u Banjaluci za BL portal kažu da su neki proizvodi čak i duplo skuplji. Ipak, ni takve cijene nisu smanjile potražnju za računarima, jer su oni mnogima bili neophodni da bi uopšte mogli da rade.
„Laptop koristim svaki dan, kako za fakultet, tako i za druge stvari, kao što su gledanje filmova i utakmica, ali sadašnji je star i već je spor, a cijene i novih i polovnih su sada veoma visoke“, kaže Rade Pelengić, student jednog od banjalučkih fakulteta.
Da je došlo do ozbiljnog poskupljenja, prvenstveno laptopa, monitora, računara i TV uređaja, priznaju i prodavci ove opreme u Banjaluci.
Objašnjavaju da razlog tome nije samo velika potražnja, već globalne posljedice koje je za sobom ostavila korona.
“Pandemija je uticala i na rad našeg preduzeća. Morali smo da ispoštujemo sve mjere koje su u mnogo čemu bile ograničavajuće, ali smo se trudili da ispunimo zahtjeve naših klijenata” , kaže Siniša Kovačević Matić iz firme EastCode.
Sa sličnim problemima borili su se i u Media Marketu. Kažu da su troškovi nabavke znatno porasli, ali i da su pokušali da cijene koliko je god moguće održe na pristupačnom nivou.
Pandemija je, zapravo, uticala na smanjenje proizvodnje i otežala nabavku zbog skupljeg i komplikovanijeg transporta.
Prodavci ističu da je u ovom periodu došlo do velikog zastoja u isporuci robe kao i smanjenja palete proizvoda. Zato je evidentna nestašica nekih proizvoda, kao posljedica otkazivanja nabavki i troškova transporta.
„Kašnjenja robe, naročito malo specifičnije, za tendere je sad 120 i više dana, a nekad je bilo do 60 dana. Zato je jako veliki problem ispoštovati rokove zahtjevane ugovorom“, objašnjava Boris Račić, direktor Biscoma.
Na poskupljenje je uticao i nedostatak proizvodnih materijala, kao i razvoj rudarenja za kriptovalutama.
Na globalnom nivou, razlog poskupljenja je nedostatak čipova za proizvodnju centralnih i grafičkih procesorskih jedinica, a pored toga, i napredak u sferi cryptomining-a, koji je uticao na nedostatak i čak trosturki rast cijena grafičkih kartica.
Kada je riječ o krizi u Ukrajini, ona za sada nije poremetila tokove transporta, niti podigla cijene u ovoj industriji, tako da se cijene, bar zasad, neće mijenjati.
Ipak, kako kažu iz Delta PC-a, ni to se ne može obećati na duge staze.
Srđan Banović, BL portal