Dragulj koji je zapušten: Za obnovu Artiljerijske kasarne ima volje, ali nema novca

05.09.2022. | 09:10

Tvrđava Kastel jedan je od najstarijih sačuvanih objekata u Banjaluci, a njen veći dio obnovljen je zahvaljujući sredstvima iz evropskih fondova, dok je ostalo još da se obnovi dio bedema i zgrada nekadašnje Artiljerijske kasarne.

Iz Gradske uprave kažu da su svjesni da obnovu tvrđave ne mogu sami da završe, te su organizovali sastanak sa Gradskom razvojnom agencijom kako bi se odredili prioritetni projekti prema stranim donatorima.

– Potrebno je naći sredstva iz međunarodnih fondova, ali nadamo se da će se dio novca za ovu namjenu naći i u budžetu grada za narednu godinu – rekli su iz grada.

Naglasili su da pregovaraju sa potencijalnim investitorima za Artiljerijsku kasarnu, koja predstavlja dragulj, koji je, nažalost, zapušten.

Načelnik Odjeljenja u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Milijana Okilj kaže da postoji projektna dokumentacija koja se odnosi na obnovu svih dijelova Kastela, ali je za taj obimni posao potreban veliki novac.

– Ukoliko bude zainteresovanih i obezbijede se sredstva, može se obnoviti bilo koji dio tvrđave. Nedavno smo dobili zahtjev od Gradske uprave za propisivanje mjera tehničke zaštite za obnovu Artiljerijske kasarne – rekla je Okilj za Glas Srpske.

Zavod je predložio finansiranje obnove Kastela iz IPA fondova, te je urađena preliminarna tehnička procjena.

– Iz tih sredstava je u prvoj fazi obnovljena Kamena zgrada, kula 5, koja je sastavni dio južnog bedema. U drugoj fazi obnovljene su kule 3 i 4 i dio bedema oko ljetne pozornice. Za te radove utrošeno je oko četiri miliona evra – istakla je Okilj.

Savjetnik u Odjeljenju za istoriju u Muzeju Republike Srpske Janko Vračar rekao je Srni da ovaj važan istorijski objekat predstavlja značajan resurs u budućem razvoju grada i može imati važnu ulogu u kulturnom životu.

– Postoji mogućnost da se u okviru Kastela formira i muzej grada Banjaluka, jer je ona jedan od rijetkih gradova ove veličine u Evropi koji nema svoj gradski muzej, a Kastel bi predstavljao idealan izbor, jer ovaj lokalitet pruža mogućnost upoznavanja sa cjelokupnom prošlošću grada na Vrbasu, od paleolita do savremenog doba – rekao je Vračar.

Istorija

Prvi pomen Banjaluke u istorijskim izvorima javlja se 1494. godine u povelji ugarskog kralja Ladislava Drugog Jagelonca, a na osnovu arheoloških istraživanja može se zaključiti da je na mjestu Kastela postojalo srednjovjekovno utvrđenje, radi strateške važnosti njenog položaja zbog blizine granice sa Ugarskom, preciznije sa župom Vrbas i župom Glaž, sa kojima se graničila na rijeci Crkveni. Kastel je rješenjem Zemaljskog zavoda stavljen pod zaštitu države 16. juna 1950. godine, a nacionalnim spomenikom BiH proglašen je 2004. Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Oznake: Banjaluka, Kastel