Epilog afere “Veseli brijeg” u Banjaluci: Kupci opljačkani, stanova ni na vidiku

10.07.2021. | 20:15

Prije 13 godina Veljko Kuridža je uplatio skoro 10.000 evra, kao avans za stan u Banjaluci, u koji je, prema ugovoru, trebalo da se useli još 2009. godine. Stan nije izgrađen, niti je Veljko dobio svoj novac. I nije jedini.

Veljko Kuridža je dobio nekoliko sudskih presuda u svoju korist, ali nije vratio ni fening uloženog novca. On nije jedini koji je, uz blagoslov države, opljačkan u aferi poznatoj kao slučaj “Del invest” ili “Veseli brijeg”.

Nakon silnih tužbi, žalbi, apelacija… upućenih domaćim sudovima, uključujući i Ustavni sud Republike Srpske i Ustavni sud BiH, Veljko i još petoro njegovih sapatnika obratili su se Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Njihova apelacija u suštini je tužba protiv države BiH, za diskriminaciju.

– Država je dozvolila da nas investitor opljačka, da pobjegne i ne vrati nam naš novac. Pa nek’ država i odgovara – poručuje Veljko Kuridža.

Foto: Facebook / Veljko Kuridža

On podsjeća, a to potvrđuje i obimna dokumentacija, da su neki od kupaca, koji su “Del investu” 2008. uplatili avans za stanove, naplatili sva svoja potraživanja, i to uvećana za kamate i sudske troškove.

Mnogi su odustali

Tako je jedan nesuđeni vlasnik stana, na primjer, nakon uplate od 18.700 KM, koliko je uplatio i Veljko, namiren sa više od 45.000 KM. Istovremeno, najmanje desetoro ljudi koji su, pod istim uslovima, uplatili avans, nisu dobili ni marke. Prekasno su prijavili svoja potraživanja, pa su ostali “ispod crte”.

– Izborili smo se za pravdu, ali ne i za svoj novac. Naprosto, investitor je pobjegao, a imovina koja je ostala iza njega je razgrabljena, po principu “ko prije djevojci, njemu djevojka”. Tvrdimo da je to diskriminacija – kategoričan je Kuridža.

Iako nije pravnik, nego penzioner iz malog mjesta Oštra Luka, Veljko je, silom prilika, dobro upoznao zakone. Već odavno nema novca da plaća advokate, pa se, uz pomoć prijatelja, snalazi na razne načine. Ipak, ne odustaje ni od “ganjanja pravde”, niti od bitke za svoj novac. Mnogi su odustali.

Osuđen za utaju poreza

Zoran Delić, vlasnik “Del investa” i glavni vinovnik afere, godinama je bio nedostupan za pravosuđe u BiH. Delić je prošle godine, na osnovu međunarodne potjernice, uhapšen i izručen BiH, te na osnovu sudske nagodbe osuđen za utaju poreza. Ali za Veljka Kuridžu i druge prevarene kupce stanova to je slaba utjeha.U Ulici Novaka Pivaševića u naselju Veseli brijeg, na mjestu na kojem je trebalo da bude izgrađena zgrada “Del investa”, nikla je druga građevina, ali u njoj nema stanova za Kuridžu i druge građane, koji su još 2008. uplatili avans. Većina prevarenih kupaca je platila trećinu cijene stana, a neki čak i puni iznos.

O aferi “Veseli brijeg” novinari “Euroblica” su izvještavali još u vrijeme kada su udareni temelji nesuđene stambene zgrade. Ispostavilo se da je od početka sve bilo naopako i mimo zakona. Kupci o tome, naravno, nisu imali pojma.

– Neki su kasnije komentarisali da smo se mi, kupci, polakomili i potrčali da kupimo jeftine stanove, ali to nije tačno. Cijena od 1.500 KM po kvadratu u to je vrijeme bila realna za taj dio grada – kaže Kuridža za Srpskainfo.

Novinari mu ušli u trag

Dodaje da je investitor, kada su uplaćivani avansi, bio izuzetno ljubazan: bio je uvijek dostupan za telefonski razgovor i organizovao je sastanke kupaca sa izvođačima radova, kako bi se dogovorili kakvu stolariju i pločice žele u svojim budućim stanovima.

“Del invest” je 2008. ponudio na prodaju 176 stanova, a ispostavilo da za zgradu nije imao čak ni građevinsku dozvolu. Tek 2010. je podnio zahtjev za dozvolu, i to nepotpun. Kada su ga iz Gradske uprave pozvali do dopuni svoj zahtjev, više se nije javljao. Nije se javljao ni kupcima, od kojih je pokupio novac. Ni u sjedištu firme više nije bilo nikog.

Krajem 2010. Delić je ponudio stanove u istoj, neizgrađenoj zgradi, po sniženoj cijeni od 1.100 KM za kvadrat. Navodno, na taj način je htio da “pribavi sredstva za nastavak izgradnje, bez uzimanja kredita”. Istina je da kredit ne bi ni mogao dobiti, jer je njegovo gradilište bilo nelegalno.

Kada su mu novinari ušli u trag, Delić je poručio da se “gradnja nastavlja”, samo ga je, kako je tada govorio, malo usporila svjetska ekonomska kriza.

Tužilaštvo

Kupcima, koji su uplatili avans je usput poručio da “uvijek mogu raskinuti saradnju”, ali da neće odmah dobiti svoj novac. Podsjetio ih je da, po predugovorima koje su potpisali, nemaju pravu na naknadu štete zbog kašnjenja izgradnje.

– Onima koji raskinu saradnju novac ćemo vratiti kad budemo u mogućnosti – poručio je tada Delić i objasnio da ni građevinsku dozvolu nije pribavio jer za to nije imao novaca.

Uvidjevši da su kola krenula nizbrdo, Veljko Kuridža je u oktobru 2011. podnio protiv Delića krivičnu prijavu za poslovnu prevaru. Tek nakon dvije i po godine dobio je odgovor iz Tužilaštva: istrage neće biti, nema elemenata koji ukazuju na krivično djelo.

U to vrijeme Delić je već bio u Srbiji, nedostupan za pravosuđe BiH.

Kasnije će se ispostaviti da je Delić ostao dužan i poslovnim partnerima, i to samo jednom od njih 64.000 KM.

Trka za namirenje štete

Kuridža nastavlja pravnu bitku za povrat novca i u oktobru 2014. dobija presudu u svoju korist: “Del invest” je dužan da mu vrati novac, plus kamate i sudske troškove. Ali, ova presuda nikad nije izvršena, kao ni mnoge druge.

Od isplate nije bilo ništa, jer je firma propala, pa je likvidirana. Sud je parcelu na Veselom brijegu prodao, i to, kako tvrdi Kuridža, za deset puta nižu cijenu od procijenjene.

Novi vlasnik gradilišta je postao “Lukić invest”, firma Ranka Lukića, biznismena bliskog SNSD-u.

Od 2016. godine počinje trka za namirenje štete prevarenim kupcima stanova, koji nikad nisu sagrađeni. I tu je, tvrdi Kuridža, bilo svašta.

Manje od 718.000 KM, za koliko je prodata parcela s gradilištem, nije bilo dovoljno da se namire svi povjerioci, kako oni povlašteni, osigurani hipotekom, tako i obični pristupni povjerioci, među kojima su bili i oni koji su uplatili avans za stanove.

Rok u tajnosti

Dat im je rok od samo tri dana nakon objavljivanja poziva da prijave potraživanja. Pa ko bude brži. Brži su bili, tvrdi Veljko Kuridža, oni koji su preko veze saznali za ovaj rok.

– Nije bilo solidarnog namirenja. Neki su dobili sve, i uloženi novac i kamate, neki ništa. Ja sam dobio samo 500 KM na ime sudskih troškova – navodi Kuridža.

U sjenci ove prevare ostala je tragedija porodice Ibričić.

Njihova kuća se urušila još 2009. godine, kada je “Del invest” pokrenuo bagere za gradnju zgrade, koja, kako se ispostavilo nije izgrađena. Delić im je tada obećao da će im izgraditi novu kuću. Naravno, nije ispunio ni ovo obećanje.

Novi vlasnik parcele u ulici Novaka Pivaševića na Veselom brijegu, “Lukić invest”, privodi kraju izgradnju svoje zgrade sa ukupno 90 stanova. Za neke nove kupce.

Vozili ga u gepeku

Kako je za Srpskainfo nezavnično potvrđeno iz više izvora, nekoliko nesuđenih vlasnika stanova uspjeli su da vrate svoj novac, i to koristeći “neformalna sredstva”.

– U igri su bile ucjene, prijetnje, fizička sila. Navodno su Delića čak i vozili u gepeku. Uglavnom, oni koji su se obratili utjerivačima dugova dobili su svoj novac. I ja sam razmišljao o tome, ali sam odustao. Ne želim da Delićeva djeca trpe zato što im je otac prevarant – rekao je je jedan od sagovornika Srpskainfo.

“NESTALI” INVESTITOR PREDAJE NA UNIVERZITETU

Afera “Veseli brijeg” nije jedini slučaj u RS u kojem je investitor uzeo avans za stanove, a potom nije izgradio zgradu. Tako je Trebinje godinama potresala afera “Agrokop”. Preduzeće “Neimarstvo” je 2007. godine prodalo 101 neizgrađeni stan, a potom obustavilo radove. Firma je otišla u stečaj, a njen vlasnik Mato Uljarević je, kako su pisali mediji, “nestao iz Trebinja”. Uljarević, međutim, nije nestao, samo je promijenio adresu: već godinama je profesor na Aritektonsko-građevinskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.

Obaveze “Neimarstva” je 2012. preuzela firma “Plants global” iz Zvornika, koja je završila gradnju, ali kad su se stanari 2014. konačno uselili, zgrada nije imala upotrebnu dozvolu, pa se oni nisu mogli upisati kao vlasnici stanova.

I u Doboju je bilo sličnih afera, a jedna od njih je izgradnja zgrade “Aleksandrija” iz 2002. godine. Investitor je završio u zatvoru, jer je gradio ilegalno, a kupci, koji su platili stanove, nisu dobili krov nad glavom. Ostali su im samo krediti, koje su godinama otplaćivali.