Gdje god u svijetu da se proizvodi, biće banjalučki: Zaštićen jedan od simbola Banjaluke FOTO

02.10.2024. | 13:23

Pica Napolitana, sir Mocarela i Doner kebab neki su od najpoznatijih specijaliteta čije porijeklo i način pripreme su zaštićeni u Evropi. Ovi specijaliteti svojim matičnim regijama i gradovima godišnje donose milione profita od turizma, a cilj je da istu sudbinu doživi i banjalučki ćevap.

Danas je preskočena prva prepreka ka ovom cilju, jer je ovaj turističko-gastronosmki simbol Banjaluke dobio oznaku garantovano tradicionalnog specijaliteta od Agencije za bezbjednost hrane BiH.

Ovom oznakom zaštićeno je ime prepoznatljivog specijaliteta, kao i njegova receptura i način pripreme, a sertifikat je u ime Agencije za bezbjednost hrane danas uručio Dragan Benja predstavnicima Udruženja za zaštitu banjalučkog ćevapa.

Benja je naglasio složenost procesa koj je prethodio dodjeli posebnog sertifikata. U Komisiji za dodjelu uz predstavnike ove Agencije bili su i proizvođači i predstavnici Udruženja za zaštitu banjalučkog ćevapa, predstavnici nadležnog Odjeljenja grada Banjaluka i predstavnici naučno-istraživačkih institucija, odnosno Tehnološkog fakulteta i instituta Vaso Butozan.

„Ova oznaka ne znači mjesto proizvodnje, to jest ne znači da se ćevap može proizvoditi samo u Banjaluci. On se može proizvoditi bilo gdje, ali kako bi se zvao banjalučki mora da ispunjava striktne uslove što se tiče recepta, izgleda i načina pripreme“, objasnio je on.

Zaštitom svog proizovda zadovoljni su i proizvođači iz Udruženja za zaštitu banjalučkog ćevapa, kao i promoteri ovog specijaliteta.

„Napokon smo ovo dočekali. Često se svađamo koji je ćevap najbolji i uvijek sam bio na strani našeg ćevapa. Ko god da je bio u Banjaluci a nije ga probao kao da nije bio“, istakao je ovom prilikom promoter ovog specijaliteta Nebojša Kuštrinović koji je naglasio da banjalučki ćevap čine pločice od junetine, kao da je uz njega obavezna salata, odnosno rezani luk i, na kraju, da se jede rukama.

On je pozvao i da drugi domaći brendovi slijede put banjalučkog ćevapa kako bi dobili oznaku zaštite porijekla i izbjegli mogućnost krađe.

Sličan poziv uputili su iz Grada, a gradski menadžer Bojan Kresojević naglasio je važnost ovog postupka jer njime Banjaluka širi svoju turističku ponudu i privlači još veći broj gostiju.

„Nastavićemo aktivnost da na evropskom nivou zaštitimo naš ćevap, a ujedno, ovo je početak za širu zaštitu banjalučkih brendova“, naglasio je Kresojević.

Srđan Banović, BL portal