Grad se nada dobroj volji preduzeća: Nema para za čišćenje snijega u Banjaluci, i to nije sve

22.11.2021. | 17:54

Manje novca za održavanje i izgradnju saobraćajnica, nula maraka u budžetu za zimsku službu, za javnu rasvjetu tek trećina iznosa u odnosu na raniji period, nema novca za popravku makadamskih puteva…

To su tek neki od problema sa kojima se suočavaju gradska odjeljenja. Najviše, kao i uvijek, “zakinuti” su građani.

Iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve za Srpskainfo kažu kako su ove godine sredstva znatno umanjena za održavanje i izgradnju saobraćajnica. Samim tim, uslovi rada su otežani. Ističu da su raspoloživa sredstva u ovoj godini za gotovo tri puta manja u odnosu na prethodnu godinu.

Rad po prioritetima

Primjera radi, za investiciono održavanje gradskih saobraćajnica u prošloj godini na raspolaganju je bilo 728.000 КM, dok je ove godine taj iznos 50.000 КM. U prošloj godini za modernizaciju gradskih makadamskih saobraćajnica izdvojeno je gotovo pola miliona maraka, a ove godine za ovu namjenu novca nema!

“Na osnovu zahtjeva građana sa gradskog i prigradskog područja obilazi se teren i dogovora se da će se nakon usvajanja dodatnih budžetskih sredstava uraditi sanacija i održavanje asfaltnog ili makadamskog puta”, kažu u Gradskoj upravi.

Problema ima i sa zimskom službom. Prvobitno je u budžetu bilo predviđeno 1,1 milion KM za ove namjene, ali je amandmanima skupštinske većine sa ove stavke skinuto 400.000 KM i ostavljeno 700.000 KM, koje su već potrošene.

“Planirali smo da ovaj novac vratimo rebalansom, ali 40 dana sjednice, brojna odlaganja i prolongiranje usvajanja nacrta dovela su do toga da Grad pred zimu nema novca za čišćenje snijega i ne može da sklapa nove ugovore, jer na ovoj stavci u budžetu ima nula maraka!

Možemo se nadati da će nam neka od preduzeća izaći u susret. Odjeljenje za saobraćaj i puteve nema raspoloživih sredstava i nije u mogućnosti ugovarati usluge održavanja prohodnosti saobraćajnica, trgova, mostova, trotoara, lokalnih i nekategorisanih puteva u zimskom periodu na osnovu sklopljenih okvirnih sporazuma sa preduzećima koja očekuju potpisivanja pojedinačnih ugovora o održavanju”, ističu u Gradskoj upravi.

Boriša Mandić, potpisnik u Odjeljenju za komunalne poslove, navodi kako je nekada budžetom za održavanje javne higijene planirano i više od 3,5 miliona maraka. Ove godine amandmanima na predloženi budžet taj iznos je umanjen na dva miliona i 700.000 KM, što je umanjenje od oko 800.000 KM.

Navodi da je ovo značajno, jer je to značilo da se s tim sredstvima mogla održavati higijenu grada na nekom zadovoljavajućem nivou, do otprilike septembra.

“Od tada Odjeljenje radi redukovano, neke stavke ne mogu da budu izvršene, dok neke izvršavamo po prioritetima”, otkriva on.

Licitiranje

Što se tiče javnog zelenila, nekada su sredstva bila i do dva miliona, a ove godine su ona smanjena na jedan milion, tako da taj iznos nije bio dovoljan ni do septembra, što se primjetilo na košenju već početkom godine, prilikom usvajanja budžeta. Interesantno je da je Grad otpočeo jesenju sadnju bez novca, uz pomoć donacija građana, gradonačelnika i raznih kompanija.

Još jedan veliki problem je održavanje rasvjete, jer je resorno Odjeljenje dobilo tek trećinu sredstava u odnosu na prethodni period.

“Između 300.000 i 400.000 KM potrebno je za rasvjetu, u to je uračunata i zamjena, te rekonstrukcije. Nadamo se da odbornici nikada više neće licitirati sa troškovima održavanja grada. Među njima ima ljudi koji su već dugi niz godina odbornici i poznaju rad Gradske uprave”, ističu iz Grada.

Ko je skresao sredstva

Gradonačelnik Draško Stanivuković nedavno je rekao da je izabran da Banjaluka ide naprijed, kao i da blokada nastaje onog trenutka kada on ukazuje na kriminal i korupciju.

“Slušao sam predsjednika Skupštine kako govori da komunalna usluga u Banjaluci nikad nije bila lošija. Pa, predsjedniče, Banjaluka je ogledalo vas, ne samo mene. Vi ste skresali sredstva, gradonačelnik nema para”, poručio je nedavno Stanivuković.

Sa problemima se suočava i Odjeljenje za obrazovanje, zdravstvo, omladinu i sport, između ostalog i što se usvajanjem amandmana skupštinske većine onemogućava realociranje sredstava u okviru Odjeljenja. Iz Gradske uprave poručuju da se dešava da na jednoj stavci ostaje neutrošen novac, koji bi se realokacijom na drugu stavku mogao iskoristiti, od korisnika jednokratnih novčanih pomoći socijalno ugroženim učenicima i studentima, do stipendista Grada, omladine i omladinskih organizacija, te sportista i sportskih kolektiva.

PODRŠKA OSNOVNIM ŠKOLAMA

Rebalansom budžeta planirana je podrška osnovnim školama na području grada, i to u iznosu od 500.000 KM za sanaciju i rekonstrukciju. Riječ je o zamjeni stolarije u školama “Milan Rakić” (Кaranovac i Novoselija) i “Ivan Goran Кovačić”, te drugim projektima.

Rebalansom je planirano uvećanje od 200.000 КM za sufinansiranje programskih aktivnosti, kao i programa i projekata sportskih organizacija, piše Srpskainfo.