Gradonačelnik Banjaluke pod lupom: Evo šta je Stanivuković obećao pred izbore, a šta ispunio

23.12.2021. | 08:58

Načelnici i gradonačelnici 15 opština i gradova u BiH, koji su bili obuhvaćeni Istinomjerovim monitoringom ispunjenosti predizbornih obećanja iz oktobra prošle godine na lokalnom nivou, u prvoj godini svog mandata ispunili su 13 obećanja.

Kako se navodi u istraživanju Istinomjera načelnici i gradonačelnici koji su obuhvaćeni monitoringom su u prvoj godini mandata provodili aktivnosti na ispunjavanju 399 obećanja, od ukupno 593 koliko ih je evidentirao tokom izborne kampanje.

Od tog broja, u potpunosti je ispunjeno 13 obećanja, u progresu je ispunjavanje 52 obećanja, dok je rad na ispunjavanju započet u slučaju 334 obećanja.

“Iz ovoga se vidi da su tokom prve godine mandata određene aktivnosti provođene na ispunjavanju oko dvije trećine datih obećanja u 15 lokalnih zajednica”, navodi se u analizi Istinomjera.

Dodaje se da su monitoringom Istinomjera obuhvaćeni načelnici i gradonačelnici Banjaluke, Bijeljine, Banovića, Bihaća, Goražda, Gračanice, Gradačca, Ilidže, Neuma, Tuzle, Zenice, Opštine Centar Sarajevo, Opštine Stari Grad Sarajevo, Opštine Novo Sarajevo i Opštine Novi Grad Sarajevo.

Istinomjer je iz predizbornog programa “Nova Banjaluka”, gradonačelnika Draška Stanivukovića izdvojio deset obećanja, od čega su tri dobila ocjenu u progresu, pet obećanja je započeto, dok su dva obećanja nezapočeta.

“Tokom prve godine mandata, nisu provođene aktivnosti na ispunjavanju obećanja koja se odnose na izgradnju Opšte bolnice u Banjaluci i izgradnju amfiteatra na otvorenom, kod nekadašnjeg Kina Kozara”, navodi se u analizi.

Dodaje se da se tri obećanja koja su dobila ocjenu u progresu, odnosno za koja su zabilježene značajnije aktivnosti tokom prve godine mandata, odnose na transparentnost Gradske uprave, vrtić za svako dijete, te na besplatne udžbenike za učenike.

“Određene aktivnosti zabilježene su kada su u pitanju obećanja koja se odnose na jedan političar – jedna plata, ekspertsku Gradsku upravu, Banjaluka – Grad bez podjela, besplatan gradski prevoz za penzionere i učenike, te na neradnu nedjelju”, ističe se u analizi Istinomjera, prenosi Srpskainfo.

U analizi Istinomjera se ističe da se na kraju prve godine mandata načelnika i gradonačelnika u 15 opština i gradova u BiH može zaključiti da su lokalne vlasti provodile aktivnosti koje bi mogle dovesti do ispunjenja većeg broja datih obećanja, s obzirom na to da su veće ili manje aktivnosti provođene na njih 67 odsto.

“Tokom ovog ciklusa monitoringa može se reći da su lokalne vlasti i dalje aktivnije na ispunjavanju svojih predizbornih obećanja od viših nivoa vlasti”, zaključuje se u istraživanju Istinomjera.

Istinomjer je istraživao i otvorenost svih jedinica lokalnih samouprava u BiH te utvrdio da su određene institucije napravile značajnije iskorake u proaktivnoj transparentnosti, dok su druge krenule s izmjenama svojih veb stranica.

Prosječni rezultat svih institucija iznosi svega 40 odsto zadovoljenih indikatora, što predstavlja bolji rezultat od prošlogodišnjeg, kada je iznosio 33 odsto.

Analiza otvorenosti urađena je na osnovu četiri principa (transparentnost, pristupačnost, integritet i učinkovitost).

Ovi principi sadrže oko 80 indikatora koji provjeravaju da li institucije na svojim veb stranicama objavljuju podatke poput budžetskih dokumenata, finansijskih izvještaja, budžeta za građane/ke, planova rada, informacija o nadležnostima, biografije rukovodilaca, informacije o zaposlenima, informacije o javnim nabavkama, javnim raspravama, antikorupcijskim politikama, podatke o radu opštinskih/gradskih skupština.

Monitoring je pokazao nekoliko “kritičnih tačaka”, odnosno ključnih prepreka kada su u pitanju otvorenost i transparentnost institucija, kao što su neadekvatno sprovođenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama, planiranje i uvid u trošenje javnih sredstava, te korištenje neadekvatnih i zastarjelih načina komunikacije.

Najotvorenije lokalne samouprave u 2021. godini su Opština Stari Grad Sarajevo sa 73,40 odsto zadovoljenih indikatora otvorenosti, Opština Travnik sa 73,36 odsto, Grad Gradiška sa 70,67 odsto, Opština Kakanj sa 70,02 odsto i Grad Tuzla sa 69,21 odsto.