Gradska uprava o “Humanoj česmi”: Ideja nastala 2018. godine, inspiracija mistične kamene kugle
26.06.2021. | 12:40O projektu “Humana česma” ponovo su se danas oglasili iz banjalučke Gradske uprave, ali nije direktno odgovoreno na optužbe autorki pobjedničkog rješenja te gradske česme da je u pitanju plagijat.
Još 2018. godine došlo se na ideju gradnje “Humane česme” u centralnoj gradskoj zoni s ciljem da bude prilagođena svima i da iz nje može da pije svaki čovjek, a koja je uspješno i realizovana prije nekoliko dana kada je prva takva česma zablistala u centru Banjaluke, saopšteno je danas iz Gradske uprave.
Kako je rečeno sam cilj izgradnje česme jeste afirmisanje pristupa besplatnoj pitkoj vodi u javnom prostoru, kao javni i zdravstveni standard i razvijanje svijesti o ekologiji gradskog života kako bi se smanjila potrošnje flaširane vode.
“Inspiracija prilikom projektovanja gradske česme bile su mistične kamene kugle pronađene u potoku šume u okruženju Banjaluke, za koje geolozi tvrde da su nastale prirodnim putem, dok drugi da su djelo drevnih civilizacija. Zasigurno predstavljaju rijedak prirodni fenomen, koji je važno sačuvati i dodatno promovisati kao atrakciju u našem okruženju”, rekli su iz Gradske uprave.
Naveli su da je dizajn javne gradske česme zamišljen kao skulpturalna forma, tri kugle u tri različite dimenzije i funkcioniše na principu dostupnosti svima u tri visine i mogućnosti punjenja flašica za vodu.
“Naime, Odjeljenje za prostorno uređenje Gradske uprave te 2018. godine je osmislilo i uradilo idejno rješenje i smjernice za projektovanje humane česme, koja se sastoji od tri kugle, na način da bude dostupna za sve – djecu, osobe sa invaliditetom i odrasle korisnike. Tada je određena i lokacija za česmu, odnosno da bude izgrađena u urbanoj centralnoj zoni grada, u Ulici Bana Milosovljevića, na javnoj zelenoj površini u neposrednoj blizini spomenika Banu Milosavljeviću. Priča o gradnji humane česme nastavljena je i u 2019. godini kada je osnovan tadašnji Tim projekta ‘Male intervencije u prostoru’, koji je takođe radio na projektu Voda vs. plastika i kada je sprovedena i viber anketa i kada je izabrano najbolje rješenje”, poručili su iz Gradske uprave i dodali:
“Kao dobra ideja, projekat humane česme prepoznat je od strane nove gradske administracije, a s obzirom na to da rješenje koje je, kako su naveli iz nadležnog Odjeljenja, Tima za male intervenije bilo teško izvodivo u praksi, česma je izrađena na osnovu prvobitnih rješenja Odjeljenja za prostorno uređenje iz 2018. godine. Inspiracija autora u oba slučaja bile su kugle”.
Za kraj je zaključeno da je povodom prve posjete gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić Banjaluci, odlučeno je da istu ovakvu česmu dobiju i građani Sarajeva, zbog simbolike koju ova gradska česma, kao i sam projekat imaju, navode danas iz Gradske uprave.
Podsjetimo, pobjednice konkursa za dizajn javne gradske česme organizovanog u okviru gradskog projekta “Male intervencije”, Vladana Milanović i Dragana Zorić, nedavno su rekle da je “Humana česma” u centru Banjaluke plagijat i demantovale su da imaju bilo kakve veze sa njom.
Iz Gradske uprave za BL portal prije dva dana su rekli da je više izvođača kazalo da se prvonagrađeno rješenje praktično ne bi moglo izvesti i da su zbog toga morali da odustanu od tog rješenja.
Autorke i članovi Tima za male intervencije u prostoru tvrde drugačije. Naime, uvjeravaju da su bili pronašli sredstva, donatore, kao i da je njihovo rješenje bilo nekoliko puta jeftinije.
“Pronašli smo čak i čovjeka koji je u stanju bio da izradi kalup u uglu od betona”, rekla je za BL portal Diana Stupar, arhitekta i jedan od članova tima “Malih intervencija”.