Gradska uprava se hvali: Šta je sve uradila nova administracija
30.09.2021. | 12:10Nova gradska administracija napravila je značajne korake na polju transparentnosti, uvela red u mnogim oblastima djelovanja, po prvi put pokrenula programe podrške za određene kategorije stanovništva, te za samo osam mjeseci povećanjem prihoda i smanjenjem rashoda obezbijedila dodatnih 17 miliona KM u budžetu Grada, saopšteno je iz Gradske uprave.
Tako je Grad Banjaluka, po prvi put u istoriji, omogućio svim osnovcima besplatne udžbenike, penzionerima povoljnije mjesečne autobuske karte, a onim sa penzijom do 250 KM omogućio nacrtom rebalansa budžeta da imaju potpuno besplatan javni prevoz. Takođe, sredstva su obezbijeđena i da srednjoškolci i studenti iz porodica sa četvoro i više djece, odmah po usvajanju rebalansa na Skupštini Grada, dobiju besplatan prevoz.
Ostvarenje ovih istorijskih mjera omogućeno je uštedama koje je nova gradska administracija napravila kroz racionalizaciju troškova. Višemilionske uštede ostvarene su na platama, stručnim uslugama, telefonskim računima, službenim putovanjima i drugim stavkama.
U konačnici, sve uštede biće usmjerene ka građanima i direktno će se odraziti na njihov budžet. Očekuje se da će uštede biti još veće nakon što bude donesena Odluka o smanjenju plata funkcionera, koja je upućena u skupštinsku proceduru.
Upravo smanjenjem rashoda i povećanjem prihoda, ovogodišnji budžetski okvir je povećan za 17 miliona KM, što će omogućiti provođenje ili nastavak više socijalnih i ekonomskih politika, ali i kapitalnih infrastrukturnih projekata u oblasti komunalne potrošnje i saobraćaja.
Svaki trošak odnosno potrošena sredstva javno su dostupna svim građanima s obzirom na to da se računi Gradske uprave objavljuju na sajtu Grada i na „siti lajtovima“ u centru grada. Takođe, po prvi put javna su i imena zaposlenih u Gradskoj upravi i gradskim preduzećima, institucijama i ustanovama, sa podacima iz njihovih diploma.
Uz ovaj korak ka povećanju transparentnosti, odnedavno je uvedena i praksa da se sve rasprave o regulacionim planovima organizuju poslije 16 časova, kako bi što veći broj zainteresovanih građana mogao prisustvovati i učestvovati u donošenju važnih odluka za grad.
Uz mogućnost učešća u donošenju ovih odluka, sugrađani imaju priliku da iznesu i svoje stavove i mišljenje na govornici na Trgu Krajine, postavljenoj kao simbol slobode govora.
Uveden je red i otklonjene su uočene nepravilnosti oko postavljenih bilborda i drugih reklamnih površina na području grada, pa je tako samo u prvoj polovini godine prihod od takse za reklamne panoe povećan za pola miliona KM u odnosu na isti period prošle godine.
U namjeri da se zaštiti ćirilica, jedna od prvih promjena nove gradske administracije odnosila se na obaveznu upotrebu ćirilice na svim digitalnim kanalima komunikacije Grada. U tom cilju, pripremljene su i preporuke za jednaku upotrebu službenih pisama ćirilice i latinice kod isticanja poslovnih imena pravnih lica i preduzetnika na teritoriji grada.
Od početka mandata, gradonačelnik Draško Stanivuković se zalagao i da sistemski riješi pitanje radnika Gradske uprave sa najnižim primanjima, što je uspješno i okončano povećanjem plata higijeničarkama koje su imale najniža primanja u gradskoj administraciji. Banjaluka je pokazala i humano lice, pa su u gradu označena tzv. humana parking mjesta na više gradskih parkirališta od kojih će prihod od naplate ići u humanitarne svrhe.
Naš grad je dobio i dva parka, i to „Porodični park“ u naselju Rosulje – poklon gradonačelnika sugrađanima i „Kajak park“ u naselju Borik.
Izgrađena su igrališta za naše najmlađe sugrađane u Mišinom Hanu i Bronzanom Majdanu, sportski tereni u Boriku i kod OŠ „Branko Radičević“, nastavljena izgradnja dvorane, vrtića, obnova više škola, a istovremeno teku radovi kako bi se čuvena fontana iz Parka „Petar Kočić“ vratila u naš grad. Radovi su u toku i na izgradnji prvog dajak pristaništa u istoriji Banjaluke.
Urađen je i prvi Urbanistički plan, nakon 40 godina, kojim će jasno biti definisane zone i plan građenja, ali i opredjeljenje da se grad širi i razvija ka periferiji.
Uz obnovu ulica u Kuljanima, Karanovcu i drugim naseljima, očekuju nas i krupni infrastrukturni projekti poput rekonstrukcije i modernizacije puta koji povezuje naselja Petrićevac – Motike, zatim glavnih saobraćajnica u Kuljanima, Debeljacima, Priječanima i Šargovcu, mosta u Česmi i Kaluđericama, izgradnja najvećeg gradskog parka, škole u Adi, izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže, ali i otvaranje novih radnih mjesta. U planu je i izgradnja Centralnog gradskog spomen obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, za šta je rebalansom predviđeno pola miliona KM. Predviđena je i gradnja multifunkcionalnog sportskog centra na Laušu (atletska staza i stadion).
Plan je da do kraja godine budu sufinansirani i privatni vrtići, kako bi svi oni roditelji zbog nedostatka mjesta u javnim vrtićima, imali mogućnost da svoje mališane upisuju u privatne vrtiće, a da Grad subvencioniše razliku u cijeni.
Takođe, u okviru podrške pronatalitetnoj politici predviđeno je da porodilje dobiju novčanu podršku i to u vidu povećanja plate ukoliko su zaposlene ili u vidu direktne novčane podrške ukoliko su nezaposlene. Najveći do sada biće i grant i podrška za Dom zdravlja Banjaluka, u okviru kojeg je planirana nabavka digitalnog mamografa, izgradnja ambulante u Dragočaju, te direktna novčana podrška radnicima te zdravstvene ustanove. Istorijski grant ide i kulturi i vjerskim zajednicama.
Takođe, pripremljena je odluka o neradnoj nedjelji, a slijedi ili će biti nastavljen rad i na drugim važnim infrastrukturnim projektima, što bi do kraja godine značilo ispunjenje preko 90 odsto zacrtanih ciljeva nove gradske administracije.