
Hraniteljske porodice – Manje prepreka do dječijeg osmijeha
30.03.2025. | 22:41Mnogi parovi, nažalost, ne mogu imati biološku djecu dok sa druge strane brojni mališani čeznu za porodičnom toplinom. Usvajanje je jedan od puteva koji vodi ka ostvarenju roditeljskog sna, ali je ovaj proces često ispunjen velikim preprekama i izazovima zbog čega djeca odrastaju u domovima.
S obzirom na to da je usvajanje dug proces, iz Centra za socijalni rad često veći fokus stavljaju na hraniteljske porodice u koje se smještaju djeca koja su pod njihovim nadzorom. Potreba za hraniteljskim porodicama se svake godine povećava, ali je sve manje supružnika koji se prijavljuju sa ovim zahtjevima. Kako su istakli iz Centra, u hraniteljskim porodicama trenutno se nalazi oko 50 djece. Naveli su da je procedura za hraniteljstvo veoma jednostavna, a podrazumijeva podnošenje zahtjeva Centru za socijalni rad u mjestu prijave boravka.
– Po zaprimanju zahtjeva stručni radnik će zainteresovane pozvati na razgovor, odgovoriti na njihova pitanja i nedoumice u pogledu obavljanja hraniteljstva i uputiti ih da prilože odgovarajuću dokumentaciju. Slijedi postupak procjene podobnosti hraniteljske porodice, koji podrazumijeva analizu priložene dokumentacije, intervju sa budućim hraniteljima u centru i članovima porodice budućih hranitelja u kućnoj posjeti, te procjena tokom realizacije Programa pripreme za hraniteljstvo – naveli su iz Centra za socijalni rad, prenosi “Glas Srpske”.
Nakon toga se, kako su istakli, radi sveobuhvatna timska obrada hranitelja, odnosno procjena kompetencija hranitelja da obezbijede sigurno okruženje za svako dijete, zadovolje njegove potrebe te da očuvaju identitet djeteta kroz podržavanje veza između djeteta i njegove porodice, kao i drugih važnih osoba iz njegove prošlosti, pružanje podrške korisniku u prevladavanju separacije i gubitaka i slično.
– Nakon završetka postupka procjene ispunjenosti uslova za sticanje statusa hranitelja, svaki član stručnog tima sačinjava izvještaj za svakog kandidata za hraniteljstvo, koji je sastavni dio sintetizovanog izvještaja, nalaza i mišljenja stručnog tima o sposobnosti potencijalnih hranitelja. Pozitivno sintetizovano mišljenje je uslov za obuku potencijalnih hranitelja – saopštili su iz Centra.
Dodali su da donošenje odluke za odobrenje da neko postane hranitelj može varirati otprilike dva do tri mjeseca i zavisi od različitih faktora, uključujući postupak procjene, obuku i administrativne korake koje podrazumijeva kompletna timska obrada.
– Potencijalni hranitelj pohađa Program pripreme za hraniteljstvo, nakon čega mu se izdaje potvrda. U Centru za socijalni rad Banjaluka za hraniteljstvo se mogu prijaviti i hranitelji iz drugih opština, s tim da i djeca iz drugih opština mogu biti zbrinuta u ove porodice iz Banjaluke – pojasnili su iz ove ustanove.
Kako su istakli iz Centra za socijalni rad, jedan od bitnih
kriterijuma u odabiru hraniteljske porodice jeste da niko od članova porodice nije krivično gonjen/kažnjavan, da im nije oduzeto ili ograničeno roditeljsko pravo, te oduzeta ili ograničena poslovna sposobnost.
– Takođe važno je da nisu lica koja su duševno bolesna ili slaboumna, odnosno boluju od druge bolesti koja može dovesti u opasnost zdravlje ili život djece povjerene na brigu i staranje, te da pružaju dovoljno garancije da će djecu koja im se povjere na staranje podizati i vaspitavati tako da budu korisni članovi društvene zajednice – naveli su iz ove ustanove.
NAKNADA
Kako su naveli iz Centra za socijalni rad, naknada za rad hranitelja obračunava se po korisniku i iznosi 25 odsto od prosječne neto plate u RS ostvarene u prethodnoj godini.
– Za rad hranitelja koji zbrinjava dijete sa poteškoćama u razvoju i dijete sa društveno neprihvatljivim ponašanjem obračunava se u iznosu od 35 odsto od prosječne neto plate u RS iz prethodne godine – istakli su iz Centra za socijalni rad.