Iz Doma zdravlja Banjaluka savjetuju: Hronični bolesnici oprezno zbog velikih vrućina

12.08.2024. | 16:09

Visoka temperatura vazduha može da ugrozi zdravlje i sasvim zdravih osoba, a posebno onih sa hroničnim bolestima, ali i djece, te iz Doma zdravlja Banjaluka savjetuju svima da se ne izlažu suncu u periodu od 10.00 časova do 17.00, te da pri izlasku napolje prilagode odjeću i da se hidriraju.

Iz Doma zdravlja su istakli za Srnu da, kada je organizam izložen ekstremno visokoj spoljašnjoj temperaturi, dolazi do naglog povećanja tjelesne temperature, što dovodi do toplotnog udara jer organizam tada ne uspijeva da znojenjem održi normalnu temperaturu.

Visoka temperatura posebno ima uticaj na osobe sa bolestima disajnih puteva poput hronične opstruktivne bolesti pluća i astme, pa može doći do otežanog disanja, bronhospazma i pojave nadražajnog kašlja, a, takođe, trpi i kardiovaskularni sistem.

“Zbog vazodilatacije dolazi do pada krvnog pritiska, a dehidratacija može pospješiti zgrušavanje krvi i pojavu tromboze lokalno. Često se javljaju otoci potkoljenica zbog zaostajanja tečnosti u donjim dijelovima tijela”, naveli su ljekari.

Iz Doma zdravlja poručili su da djecu ne treba ostavljati samu u automobilu jer boravak u parkiranom vozilu dovodi do povećanja temperature tijela, koja kod djece raste tri do pet puta brže nego kod odraslih.

“Organizam se znojenjem bori da očuva normalnu temperaturu tijela, ali taj mehanizam nije dovoljan na visokoj temperaturi u automobilu. To može dovesti do toplotnog udara i smrti”, rekli su iz Doma zdravlja.

Osim djece, ljekari su ukazali na to da su u riziku od toplotnog udara starije i zdrave osobe izložene teškom fizičkom radu na visokoj temperaturi kao što su građevinski radnici i poljoprivrednici.

Simptomi toplotnog udara su porast tjelesne temperature više od 39 stepeni, crvena, vruća i suva koža bez znakova znojenja, ubrzan puls, ubrzano i plitko disanje, glavobolja, mučnina i povraćanje, te uznemirenost i zbunjenost, a može doći i do gubitka svijesti.