Iz svog džepa uređuju korito rijeke da spasu imovinu: Muke mještana ovog dijela Banjaluke

07.12.2021. | 22:05

Nova kiša, nova strepnja i strah. Tako izgleda svakodnevica pojedinih mještana naselja Dragočaj, koji svako malo muku muče sa poplavljenim dvorištima.

Oni koji su osjetili na svojoj koži koliko voda može sve da devastira, o svom trošku uređuju korito oko rječice Dragočajke kako bi spriječili da se izlije.

Kiša je u nedjelju napravila dosta problema pojedinim sugrađanima u ovom prigradskom naselju. Trebali su pumpe za vodu da bi bar malo istjerali vodu pod kojom su im bila dvorišta.

Zbog kiše su u ovom naselju reagovale i nadležne gradske službe. Rječica se nije izlila, ali problem su stvorile oborinske vode.

U ponedjeljak je situacija bila bolja, jer je kiša prestala da pada. Lokve pored puta, kanali puni vode, zamućena i nabujala rječica podsjećaju kakvi problemi prijete mještanima ovog naselja.

“Prije četiri-pet godina voda je došla do prve stepenice na ulazu u kuću. Kompletno dvorište je tad bilo pod vodom. Od tada nismo imali takve probleme. Voda naraste, ali se ne izliva. Doduše, stalno pratimo situaciju, svako malo odemo na obalu”, priča mještanim Dragočaja čije imanje se nalazi na obali Dragočajke.

Ističe da je situacija puno bolja od kada je izgrađen novi most i uređeno korito rijeke. Veći problem im stvara voda koja se sa viših dijelova slijeva niz ulicu.

“Ulica tada izgleda kao potok. Voda se sliva, ulazi u dvorišta i plavi. To je ovdje puno veći problem. Plus kanalizacija. A i vidite sami da ima i smeća u koritu rijeke”, kaže mještanka Dragočaja. U Gradskoj upravi kažu da su pripadnici Komunalne policije, te građevinski i vodni inspektori Grada Banjaluka obavili nadzor u naselju Dragočaj, u kojem je usljed obilnijih padavina došlo do izlivanja vode.

“Tom prilikom je utvrđeno da je tokom izgradnje novog objekta u ovom naselju zatrpan odvodni kanal. Nadležne gradske službe uradiće sanaciju i prokopati pomenuti kanal, kako bi oborinske vode nesmetano oticale i kako bi se spriječilo nakupljanje i izlivanje vode na ovoj lokaciji”, rekli su za Srpskainfo u Gradskoj upravi.

Neki mještani su odlučile da preduhitre prirodu, pa su angažovali firme da im naprave bedeme i urede obalu.

Bageri su im postavili veliko kamenje i koliko-toliko onemogućili vodi da prodre u dvorište. Mještani se prisjećaju maja 2019. godine kada se Dragočajka izlila iz korita. Tada se stavljali vreće sa pijeskom da bi spasli imovinu.

PROBLEMI ZBOG POTOČICA, KANALA I ODVODA

Inače, u Dragočaju su i sedmicu ranije imali problema sa vodom. Tada je kiša napravila probleme i mještanima Priječana, Obilićeva, Potoka, Motika, Debeljaka i Česme. Osim što je potopila pojedina dvorišta, voda je ušla i u neke pomoćne objekte. U praksi, te probleme najćešće prave potočići, kanali i odvodi koji su uglavnom „nevidljivi“.

Njima veći dio godine protiče jako malo vode. Tu su i propusti koji često imaju premali profil koji ne može da prihvati veću količinu vode. Svoje „pravo lice“ oni pokažu kod obilnih i dugotrajnih padavina. Vodostaji u takvim slučajevima brzo narastu, pogotovo ako su te lokacije zapuštene, obrasle travom i šibljem ili su pune smeća koje tu bacaju nemarni građani.

Prije nekoliko godina nadležene službe su napravile procjenu stanja na terenu i utvrdile da u Banjaluci ima oko 80 lokacija koje imaju problema sa plavljenjem.