Neki donatori i dalje “misteriozni”: Evo ko je sve kupio slova u banjalučkom Ćiriličnom parku

02.10.2024. | 15:29

Ćirilični park u Banjaluci je nedavno zvanično otvoren, a javnost je konačno dobila priliku da vidi ko su donatori slova koja su postavljena u takozvanom “Kupusištu”.

Izgradnju ovog parka pratile su razne kontroverze, a jedna od njih se upravo odnosila na “prodaju” slova koja su kao instalacije/igračke postavljene na toj lokaciji i služe za zabavu mališana. Upitna je bila cijena, način na koji se “prodaju” slova kao i izbor firme koja će biti zadužena za izradu slova.

I pored tih primjedbi administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića je realizovala ovaj projekat i park je zvanično otvoren u zadnjim danima septembra.

Slova su postavljena, a uz njih i pločice na kojima je navedeno ko su donatori tih slova. Ipak, neka imena su i dalje ostala nepoznata, s obzirom na to da kod osam slova umjesto imena donatora na pločici piše ista rečenica: “Banjaluci s ljubavlju!”

Na spisku kompanije koje su dobile milionske tendere od Grada

Kada su pitanju ostala slova precizirani su donatori, a jedan od njih je i sam gradonačelnik Stanivuković. On je parku poklonio slovo S.

Kada su u pitanju ostali donatori to su fizička lica i kompanije među kojima se i one kojima je Grad Banjaluka u prethodnim godinama dodjeljivao unosne poslove, kao što su “Graditelj Teslić”, “ABC solutions, “Gradip” te “Kozaraputevi”.

Među donatorima je i firma “Hidroenergo”, čiji su suvlasnici još aktuelni odbornik SPS Saša Kondić te biznismen Jelenko Lolić, koji je blizak porodici gradonačelnika Stanivukovića.

Na spisku donatora se mogu vidjeti i firme “Metromedija”,  “Nestro”, “Delta”, ”Moja apoteka”,  “Tehnoprom”, “M:tel”, “Dunav osiguranje” i “Euroherc”.

Oslanjanje na donatore

Izgradnju Ćiriličnog parka nije u potpunosti finansirao Grad Banjaluka tako da nije jasno koliko tačno novca je potrošeno. Za razliku od drugih sličnih projekata koje realizuje Grad Banjaluka u ovom su ključnu ulogu igrale kompanije i fizička lica koja su kupovala slova i kao donatori ih poklanjali za Ćirilični park.

Njih je Stanivuković u javnim obraćanjima često pozivao da kupe slova i na taj način postanu učesnici u realizaciji tog projekta. Te pozive su pratile i objave na internet stranici Grada Banjaluka u kojima su bile navedene određene instrukcije te osoba koja je u ime Grada zadužena za realizaciju, prenosi Capital.

Upravo ta “prodaja” slova je bila netransparentna, jer nije bilo jasno koliko će jedno slovo koštati, način plaćanja te na koji način je izabrana firma za izradu slova.

Netransparentna kupovina slova

Naime, prema procjenama donatori su trebali pokloniti 30 slova za Ćirilični park u vrijednosti od oko 300.000 KM, što znači da bi jedno slovo prosječno trebalo koštati oko 10.000 KM. Koliko su tačno donatori plaćali slova nije poznato.

Naime, kako su ranije objavili pojedini mediji cijena je zavisila od toga da li se plaća u gotovini ili žiralno.

„Slova su ručni rad i koštaju 10.000 KM. Radi ih firma “Procesno” (‘Procesna oprema i inženjering’ op. a.) iz Trna. Na njih se može postaviti pločica sa imenima kupaca ili neka šifrirana poruka, kako želite. Imamo dvije opcije plaćanja. Možete gotovinski i žiralno. S obzirom na to da sve ide preko Saveza mladih, u slučaju žiralnog plaćanja, doplaćujete još oko 1.000 KM. Dakle, 11.000 KM. Niko nam dosad nije tražio račun, ali računali smo i na tu opciju. Ako ide žiralno, možete sklopiti ugovor sa Savezom mladih pa vam oni daju neku priznanicu s pečatom. Ako ide gotovinski, onda vam i ja, inače sam savjetnik gradonačelnika, mogu s njima vidjeti nešto s pečatom“, navedeno je u tekstu koji je ranije objavio portal Žurnal.info.

Podsjećamo, Grad Banjaluka je za izgradnju staza i rasvjete u Ćiriličnom parku izdvojio 178.889 KM sa PDV.  Posao je dobila grupa ponuđača “Kozaraputevi” i “ABC solutons”, firme koje su ujedno i donatori po jednog slova u Ćiriličnom parku.