Jeftinija voda zbog odluke suda? Banjalučani se nadaju, Grad će tek da vijeća
26.02.2022. | 07:28Da li će voda u Banjaluci pojeftiniti, a građanima koji su plaćali mjesečnu naknadu za mjerno mjesto novac biti vraćen, pitanja su na koje, nakon ovosedmične odluke Ustavnog suda Republike Srpske, niko još nema precizan odgovor.
Odluka o neustavnosti uvođenja mjesečne naknade za mjerno mjesto koju je banjalučki Vodovod naplaćivao od 2019. godine, donesena nakon inicijative PDP-ovog odbornika Milka Grmuše, do predsjednika gradske skupštine Mladena Ilića još niije stigla.
I njemu bi se, kaže Ilić za BL portal, dopalo da cijena vode bude niža, ali odluku suda i sve ono što u njoj piše, tek treba detaljno iščitati.
,,Moram napomenuti da je vrlo važno da djelujemo kroz institucije, na osnovu same odluke, odnosno njenog sadržaja. Obrazloženja ćemo vidjeti, kakvi su zahtjevi Ustavnog suda. Nakon toga ćemo razgovarati sa rukovodstvom grada i predstavnicima gradskih odjeljenja i tada ćemo moći donijeti odluke”, kaže Ilić i naglašava da je još rano komentarisati da li će se grad, kao većinski vlasnik Vodovoda, eventualno žaliti.
Takođe naglašava da je potpuno svjestan da bi se građani svakom manjem nametu obradovali i da, i kad je voda u pitanju, vidi takva očekivanja.
,,Svakako bi bilo dobro da svi nameti i namirnice budu jeftinije, to je prirodno i normalno. Bilo bi apsurdno reći nešto drugo. Vidim u kom pravcu to ide i da postoje očekivanja na koje mi ni kao Grad, ni kao Republika ne možemo uticati, jer su nekakvi globalni trendovi u pitanju. Na kraju krajeva, i ja sam neko ko plaća vodu i bolje je za sve nas da je nešto jefitinija, ali dok detaljno ne iščitam odluku suda, ne mogu dati svoj stav, odnosno stav Skupštine grada koja je nadležna za ovo pitanje”, kaže Ilić.
Njegov kolega i podnosilac inicijative, Milko Grmuša, vidno je zadovoljan odlukom i, sudeći po komentaru na društevnim mrežama, ubijeđen da će voda u gradu biti jefitnija.
,,Ovo su oni trenuci u politici kad čovjek osjeti da ima smisla baviti se ovim izazovnim javnim poslom. U vremenima kad sve živo poskupljuje, mnogo mi je drago i predstavlja mi satisfakciju što će ljudima u našem gradu pojeftiniti makar voda”, napisao je Grmuša.
Tom scenariju nada se i penzioner Vidosav Gajić. Svako pojeftinjenje dobro dođe njegovom kućnom budžetu.,,To je za mene veliki plus. Ovo sad pohvaljujem, na ono prije sam ogorčen. Neću tražiti odštetu, nek sebi oni pomognu. I za struju je to isto tako, ali to je bilo oduvijek, a ovo smo dobili u posljednje dvije godine. Taj sat za struju je isto glupost plaćati i to bih ukinuo, mi penzioneri ne možemo ove račune izdržati“, kaže Vidosav.
Njegova „koleginica po budžetu“, penzionerka Gospava Damjanović, sumnjičava je da će biti nekog pojeftinjenja. Zadovoljna je kvalitetom vode, ali ne i cijenom.
,,Bilo bi dobro kad bi bilo sve što oni govore. Trebalo bi da nam vrate novac, ali neću tražiti. Ako su oni ljudi milostivi i znaju kako narod živi, trebali bi nam sami vratiti novac. Penzioneri ne žive nikako“, kaže Gospava.Što se Radovana Milića tiče, njemu voda nije skupa. On više, kaže, kuburi sa strujom.
,,Redovno je snadbijevanje, a voda nije skupa. Ne znam u čemu je tu problem, u zgradu dođe račun, blagajnica podijeli po članu i to je to. Ne bih tu promijenio ništa. Najteže mi pada plaćanje struje, bilo bi dobro da to pojeftini, ako je to povezano”, kaže Radovan koji se takođe bori da sve poplaća i preživi sa penzionerskim primanjima.
Vodovod u problemu
Naknada za mjerno mjesto plaćala se u Banjaluci 1,40 KM sa PDV-om po jednom vodomjeru za domaćinstvo, ali i do 10 KM za industrijske vodomjere.
Predrag Duduković, v.d. direktora “Vodovoda” rekao je da odluka Ustavnog suda Republike Srpske dovodi “Vodovod” u veoma lošu finansijsku situaciju, jer se zahvaljujući naplati ove naknade samo prošle godine u kasu Vodovoda slilo 1,2 miliona KM.
Na pitanje da li će doći do vraćanja novca ili dogovora s građanima za naknade koje su dosad platili, Duduković odgovara da je prošlo samo nekoliko dana od odluke Ustavnog suda RS, ali da je siguran da će biti velikih problema.
Željka Pavlović, BL portal