Jokić i Popadić bez dileme: Lični obračuni preko bilborda ne grade pravnu državu

17.03.2022. | 11:28

Bilbordi na kojima je zahvaljujući gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću osvanuo Đorđe Davidović, poznatiji kao Đoko Ekvator, samo su još jedan slučaj rješavanja problema ličnim sukobom, a takvih slučajeva će, sigurno, biti još, smatra novinar Slobodan Popadić.

„Suština svega je da je ovdje sistem zakazao, ili je donio pogrešnu odluku, a to je prije svega pravosudni sistem, koji je dozvolio malverzacije, konkretno sa gradskim zemljištem. I kada ste u situaciji da ne možete da se oslonite na sudiju ili tužioca da zaštitite interese grada ili države, onda je jedna od metoda ova koju smo vidjeli“, kaže Popadić za BL portal.

On naglašava da individualno etiketiranje suštinski neće riješiti problem, pa ni, u ovom slučaju, problem zemljišta.

„Prozivanje Đoke ili bilo koga drugog, neće gradu vratiti milion ili dva maraka, koje je on valjda skinuo sa računa, na osnovu sudske presude“, kaže Popadić.

Da na ovaj način problem neće biti riješen, smatra i banjalučki advokat Aleksandar Jokić.

“Mnogo puta smo nezadovoljni radom neke institucije, ali ovo definitivno nije rješenje i ne smije da bude. Ova praksa mora naići na osudu i mora joj se stati u kraj već sad“, kaže Jokić za BL portal.

Svođenje problema na lični obračun otvara i pitanje bezbjednosti  učesnika u takvom “sukobu”, naročito kada se uzme u obzir ostrašćenost pristalica i glasača suprostavljenih političkih stranaka, smatraju sagovornici BL portala.

U takvim slučajevima postoji i rizik od fizičkog ugrožavanja pojedinca, kaže Jokić i naglašava da se i u ovom, konkretnom slučaju, može govoriti o tome.

“Stvara se utisak da je osoba sa bilborda otela novac od građana, kao i da je to otvoren poziv na njegov linč. To me malo podsjeća na plakate kojima se traže bjegunci ,,živi ili mrtvi“, dodaje Jokić.

Praksa „revolveraških obračuna“, smatraju stručnjaci, odavno je ustaljena u našem društvu, jer se, često, sve svodi na ličnu ravan i lične uvrede. Posljedica svega toga može biti nemogućnost rješavanja bilo kog problema u društvu, jer će nas preplaviti lični obračuni u kojima niko nije u pravu, i tako u nedogled.

„Takva praksa ne donosi ništa dobro, jer se stvarni problemi guraju u stranu, dok su u prvom planu lični sukobi, koji se prenose na medije i društvene mreže“, zaključuje i Slobodan Popadić.

Srđan Banović, BL portal