Kako će period prenosa vlasti uticati na rad Doma zdravlja Banjaluka

24.11.2020. | 18:13

Posljednje političke promjene u Banjaluci stavile su Dom zdravlja u nezavidnu poziciju; nalazi se u izvjesnom vakuumu dok ne dođe do transfera vlasti između još aktuelnog i novog gradonačelnika.

Na lokalnim izborima za novog gradonačelnika je izabran Draško Stanivuković (PDP) i dok on sa saradnicima ne preuzme upravljanje gradom od aktuelne vlasti (SNSD) proći će neko vrijeme.

Upravo taj međuperiod, u kojem se i jedni i drugi bave tranzicijom, može stvoriti probleme u radu Domu zdravlja. Prethodni mjeseci pokazali da je ovoj Uustanovi potrebna konstantna saradnja Grada Banjaluka i brza reakcija u situaciji koja se skoro svakodnevno mijenja, jer je u pitanju zarazna bolesti koja ne pita za rezultate izbora ili iz koje stranke dolazi aktuelna ili novoizabrana vlast.

Posjeta

Da potrebe Doma zdravlja ne mogu čekati najbolje ukazuje i nedavna posjeta srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika ovoj ustanovi. Tom prilikom je Dodik obećao da će Vlada RS, ali i SNSD, čiji je on lider, obezbijediti određena sredstva, kako bi se nabavila oprema neophodna za borbu protiv virusa korona, te da će biti postavljeni kontejneri ispred ove zdravstvene ustanove, da pacijenti ne stoje na hladnoći dok čekaju na pregled.

 

Pitanja te vrste je Dom zdravlja u prethodnim mjesecima uglavnom rješavao s Gradskom upravom. Izgleda da je saradnja te vrste u ovom momentu u zastoju, jer se aktuelni nalaze na odlasku, a novi još nisu došli.

Da je ovoj ustanovi potrebna konstantna saradnja s Gradom pokazuje i izjava direktorke ove ustanove Nevene Todorović. Ona je, nakon posjete Dodika, novinarima rekla da je obećana “podrška posebno značajna, dok se ne formira nova skupštinska većina i dok ne počnu s radom nova skupština i novi gradonačelnik”.

Rad

Zbog svega toga pitali smo rukovodstvo ustanove kako trenutna situacija utiče na njihovu borbu s virusom korona.

Iz Doma zdravlja poručuju da će uložiti sve napore kako bi, kao i do sada, obezbijedili optimalan kvalitet pružanja zdravstvenih usluga građanima.

– Vjerujemo da će novoizabrani gradonačelnik, kao i odbornici u novom sazivu gradske skupštine, uvidjeti značaj Doma zdravlja i težinu posla i svih problema s kojima se susrećemo u trenutnoj epidemiološkoj situaciji izazvanoj korona virusom – kazali su u ovoj ustanovi.

Iako smo pitali, nisu precizirali da li je za vrijeme transfera vlasti ugroženo ili usporeno funkcionisanje Doma zdravlja, ali su dodali da “svaka lokalna vlast treba da radi u interesu građana”.

– Očekujemo da će i buduća vlast na nivou Grada raditi isto, posebno jer se ovdje radi o ustanovi koja je od opšteg društvenog interesa i javnog značaja, koja se brine o zdravlju svih građana grada Banjaluke i čije funkcionisanje ne smije biti ugroženo –precizirali su u Domu zdravlja, navodi SrpskaInfo.

Da radnici ove ustanove imaju puno posla pokazuju visoke brojke o broju zaraženih virusom korona, koje svakodnevno stižu iz Instituta za javno zdravstvo RS, a u kojima često Banjaluka prednjači. Isto tako, ne treba zanemariti da je zbog dolaska hladnijeg vremena došlo do povećanja broja pacijenta s respitratornim infekcijama. U proteklom periodu na dnevnom nivou pregleda se između 400 i 500 pacijenata sa takvim tegobama. Sve to je, kako poručuju, uticalo na njihov način rada.

– Zbog pogoršanja epidemiološke situacije povećali smo broj ambulanti porodične medicine za pružanje usluga pacijentima oboljelim od akutnih respiratornih infekcija – kazali su u Domu zdravlja.

Ambulante

Dodaju da su zbog toga otvorene dodatne ambulante za akutne respiratorne infekcije – ARI ambulante.

Jedna od njih je ambulanta Dolac, koja se nalazi u prostoru koje je koristilo Udruženja „Zajedno“. U njoj se od osam do 16 časova pregledavaju pacijenti koji su bliski kontakti pozitivnih osoba.

Na Paprikovcu u ARI ambulanti se od sedam do 13 časova pregledavaju pacijenti s akutnim respiratornim infekcijama, a redovni od 14 do 20 časova. Dodali su da se u ovoj ambulanti zbrinjavaju građani iz mjesnih zajednica Lauš, Borkovići, Goleši, Paprikovac.

U ambulanti Starčevica 1, u prostoru laboratorije, počela je s radom ARI ambulanta u kojoj se od osam do 16 časova pregledavaju pacijenti. Na ovoj lokaciji se pregledaju mještani iz mjesnih zajednica Česma, Vrbanja, Starčevica 1 i 2, Obilićevo, Srpske Toplice, Karanovac.

– Povećali smo i broj timova u ARI ambulantama na Poliklinici; sada tu radi po pet doktora i po osam medicinskih sestara u obje smjene. Uveden je i dodatni pult za laboratorijske analize, koji se nalazi na B ulazu u Službu hitne medicinske pomoći. U narednom periodu planiramo otvaranje još jednog punkta za uzimanje laboratorijskih uzoraka, koji će biti smješten na parkingu iza Službe hitne medicinske pomoći. Uzorci za laboratorijske analize uzimaće se u kontejneru – precizirali su u ovoj ustanovi.

Naglasili su da su kapaciteti Službe hitne pomoći pojačani još jednim novim mobilnim timom, koji će raditi u periodu od 12 do 24 sata, kao i još jednim vozilom.

– Ari ambulante u pedijatriji, koje primaju djecu predškolskog uzrasta i učenike osnovnih škola, rade u dvije smjene. RTG snimci srca i pluća za pacijente koji su suspektni na kovid-19, kao i za pacijente pozitivne na korona virus, obavljaju se digitalnim RTG aparatom, koji je našoj ustanovi donirala Vlada RS, svakim danom u dvije smjene – objasnili su u Domu zdravlja.

Napomenuli su da su trenutni kapaciteti ARI ambulanti dovoljni da na adekvatan način pružaju usluge građanima Banjaluke.

– Ukoliko bi, u narednom periodu, došlo do drastičnog pogoršanja epidemiološke situacije naša ustanova će i dalje vršiti reorganizaciju i povećanje kapaciteta ovog vida ambulanti kako bi zadovoljila sve potrebe vezane za pružanje zdravstvenih usluga pacijentima s akutnim respiratornim infekcijama na primarnom nivou – precizirali su u ovoj ustanovi.

TODOROVIĆEVA U DILEMI

Aktuelna direktorka Doma zdravlja, Nevena Todorović, prema posljednjim podacima Centralne izborne komisije BiH osvojila je dovoljno glasova da uđe u idući saziv Skupštine grada.

Pošto ne može zadržati obje pozicije, odbornika i direktora ove zdravstvene ustanove, Todorovićeva će se morati opredijeliti za jednu funkciju.

Za sada ona ne želi otkriti koju će zadržati. Izjavila je da izborni proces nije u cjelosti završen, te će nakon njegovog okončanja donijeti odluku o daljem postupanju.