Kako je otkazani let za Milano ostavio Radeta u nedoumici: U Kneževo ili u Brisel, po istoj cijeni
01.11.2022. | 07:25U Kneževo ili za Brisel, našao se u nedoumici banjalučki student Rade Pelengić, nakon što je njemu i njegovoj dvojici prijatelja, samo dan ranije, otkazan let iz Banjaluke za Milano.
Rade i njegovi prijatelji trebalo je da iz Banjaluke lete za Milano 21. oktobra, ali je taj let otkazan zbog štrajka radnika na aerodromu u Bergamu.
Kompanija „Rajaner“, nakon što ih je obavijestila o otkazivanju leta, ponudila im je zamjenski let za Brisel i tako ih ostavila u velikoj nedoumici.
„Za Milano smo trebali letjeti u petak, a u četvrtak naveče nam je javljeno da leta neće biti i ponuđen nam je let za Brisel“, objasnio je Rade u razgovoru za BL portal i dodao da je bio veoma ljut i razočaran zbog otkazivanja leta za Milano, jer je sa prijateljima htio da prisustvuje fudbalskoj utakmici omiljenog Milana na San Siru, ali i iznenađen zbog otvaranja nove prilike, putovanja u Brisel.
„Bukvalno sam se na dan putovanja probudio i nisam znao gdje ću biti naveče i za vikend, u Briselu ili kući u Kneževu“, istakao je naš sagovornik.
Iako su se nadali posjeti Milanu, Rade i njegova dva prijatelja ipak su odlučili da prihvate ponudu i nenadano odlete za Brisel.
„Prije svega, zanimljivo mi je bilo to što cijena povratne karte za Brisel, inače ista kao i za Milano, 16 evra, košta gotovo isto koliko mi goriva treba da autom odem do Kneževa i nazad”, kroz šalu objašnjava Rade.
Ipak, za razliku od putovanja za Kneževo, svako ko se odluči da iz Banjaluke leti za Brisel, odnosno aerodrom Šarloa, koji je udaljen 60 kilometara od glavnog grada Belgije, moraće dodatno da plati kartu za autobus da bi stigao do Brisela. Tako od aerodroma Šarloa do Brisela autobuska karta u jednom pravcu košta 17 evra.
Dodatni troškovi za ove putnike predstavljalo je i traženje smještaja u ovom gradu u posljednjem trenutku. Međutim, Rade priča kako su se uspjeli snaći.
„Uspjeli smo rezervisati odličan smještaj, samo dva kilometra od centra Brisela, za 110 evra za noć, dakle za tri noći smo potrošili na smještaj po 110 evra, što nije malo ali ni previše, s obzirom na to koliko je blizu centra i kakav je generalno smještaj“, istakao je Rade.
Nakon što su doputovali i riješili pitanje smještaja, ova trojica putnika priznaju da su uživali u neočekivanom putu u Brisel.
Prije svega, kako nam je ispričao Rade, dali su se u degustaciju najpopularnijih belgijanskih jela i pića, a ističe da se njemu konkretno najviše svidio poznati vafl sa čokoladom i voćem, kao i domaće pivo.
„Inače, hrana je generalno dobra, ali trudili smo se jesti lokalne specijalitete, a najviše su mi se svidjeli belgijanski vafli. Porcija je bila prevelika, a cijena 6 evra. Rekao bih da ni u Banjaluci onoliko hrane ne možete dobiti bez desetak maraka“, objasnio je naš sagovornik.
Trojica putnika iz Banjaluke potrudili su se i da istraže kakav je noćni provod u „glavnom gradu Evrope“.
Kao vrijedna pohvale su, kažu, domaća kraft piva.
„Ta piva su im dosta jača od naših, svijetlih, pa se manje popije, ali su ukusnija. Doduše, i skuplja, jer čaša od 0,25 decilitra košta šest evra“, rekao je Rade.
Sve u svemu, kada je nakon povratka kući sveo račune, Rade objašnjava da ga je put u Brisel koštao oko 250 evra.
„Drago mi je što smo prihvatili ponudu za let za Brisel, grad mi se baš dopao, a ni cijene nisu tako visoke koliko smo mi očekivali“, zaključio je naš sagovornik.
Svi oni koji imaju želju poput Radeta i njegovih prijatelja da za vikend “pobjegnu” iz Banjaluke u neki od evropskih gradova, sa aerodroma u Mahovljanima jeftino mogu da putuju na više destinacija.
Tako ako želite da u novembru posjetite Berlin, povratna avionska karta će vas koštati 56 evra, za Beč 35 evra, koliko i za Stokholm, dok povratna avionska karta za Memingem u blizini Minhena košta 60 evra. Naravno, cijene karata su niže ukoliko ih rezervišete nekoliko mjeseci ranije, a ne neposredno prije leta.
Srđan Banović, BL portal