Kao petočlana porodica u malom stanu! Ćopić: Ovo su mjere za manje gužve u Banjaluci, inače nam nema spasa

23.10.2024. | 15:45

Saobraćaj u Banjaluci slikovito poredim sa petočlanom porodicom u jednosobnom stanu, kaže za BL portal inženjer za bezbjednost saobraćaja Nikola Ćopić, tumačeći, sa aspekta struke, gužve na banjalučkim ulicama koje su zaista postale svakodnevica.

Gledajući u kolone automobila na ulicama, i to ne samo u saobraćajnom špicu, Banjalučani sve češće postavljaju pitanje – šta se to dešava sa saobraćajem u gradu, nadovezujući i pitanje – ko je kriv što putovanju na posao i s posla nema kraja.

Odgovor nije tako jednostavan, kaže Ćopić, jer “krivaca” je više. Najprije, tu je sve veći broj automobila na ulicama, ali i očigledno površna analiza nadležnih prilikom izgradnje velikih insfrastrukturnih projekata.

“Pod ovim podrazumijevam i sve veći broj kružnih tokova koji se grade i na mjestima gdje su potrebni, ali i na raskrsnicama na kojima dodatno mogu da zakomplikuju situaciju. Kada je u pitanju smanjivanje gužvi i ubrzavanje tokova saobraćaja, mora se izvršiti detaljna analiza, uključujući i simulacije na makronivou, prije donošenja odluke o kapitalnoj investiciji kao što je izgradnja raskrsnice sa kružnim tokom saobraćaja”, objašnjava Ćopić.

U teoriji je, dodaje on, izgradnja kružnog toka dobro rješenje, ali ne znači da će tako biti i u praksi, i upravo zbog toga insistira na analizi situacije na terenu, odnosno same lokacije ili raskrsnice na kojoj bi se kružni tok gradio.

“Kružni tok na izdvojenim pravcima gdje nisu intenzivni pješački tokovi i nisu intenzivna lijeva skretanja, daju viši nivo usluge od raskrsnice”, objašnjava on za BL portal, navodeći kao primjer nekadašnju trokraku raskrsnicu na Obilićevu, koja je ranije bila regulisana semaforima, a danas je pretvorena u kružnu raskrsnicu sa montažnim kružnim tokom.

FOTO: BL PORTAL

Ipak, praksa je pokazala da postoji niz problema kod planiranja i izgradnje raskrsnica sa kružnim tokom saobraćaja, na koje treba obratiti pažnju, a to se u Banjaluci, kako kaže, ne radi u dovoljnoj mjeri.

“Prvenstveno, grad Banjaluka nema transportni model, dakle ne posjeduje ažurirana brojanja saobraćaja na većem broju lokacija, što znači da nema informaciju šta će se dešavati sa saobraćajem onog momenta kada se na nekom mjestu izgradi kružna raskrsnica. Nadalje, uvođenjem kružnih raskrsnica gubi se mogućnost upravljanja saobraćaja semaforima, pa se nerijetko dešava da onaj tok vozila koji propusti semafor zaustavi kružna raskrsnica i obrnuto”, navodi on, ističući da su to ujedno i glavni problemi politike “pošto-poto izgraditi kružni tok”.

Dodatni problem je što većina izgrađenih kružnih raskrsnica u Banjaluci ima dvije trake u kruženju, a jednu traku na izlazu. Ovdje dolazi do nemogućnosti isključivanja iz raskrsnice, pa se formiraju kolone unutar traka za kruženje i blokiraju one koji imaju namjeru da se uključe u kružni tok.

“Ako na to dodamo i činjenicu da su pješački prelazi na samim izlivnim grlima, a da je malo koji pješački prelaz denivelisan, tada nam je jasno zašto nastaju gužve, jer vozači imaju obavezu da propuste pješake”, tvrdi naš sagovornik i napominje da neminovan rast broja automobila u budućnosti, uz ovakvo planiranje saobraćaja, znači da će problem gužvi biti nemoguće riješiti.

U sadašnjim okolnostima, objašnjava on, ipak postoji nekoliko mjera koje bi mogle da poprave stanje.

“Svakako da je najbezbolnije rješenje promjena svijesti naših građana u pogledu izbora prevoznog sredstva za putovanje. Ako sjednete pored puta i posmatrate strukturu saobraćajnog toka, vidjećete da je većina toka sastavljena od putničkih motornih vozila, a da u tim putničkim vozilima uglavnom sjedi samo vozač, što znači da nemamo naviku kombinovanog putovanja”, smatra on.

Osim toga, učešće javnog prevoza u saobraćaju trenutno je ispod 10 odsto i na toj brojci, odnosno njenom povećanju, mora se raditi.

“Dakle, treba nam modernizacija voznog parka vozila javnog prevoza, povećanje komfora, smanjenje cijena i uvođenje stimulativnih tarifnih modela za redovne korisnike. Takođe, mora se pratiti i red vožnje, što trenutno nije moguće zbog brojnih infrastrukturnih projekata koji su u fazi izvođenja, a koji dodatno otežavaju saobraćaj”, objašnjava on.

Kako bi se upotpunila slika, potrebno je dodatno raditi i na razvoju infrastrukture za nemotorizovane vidove saobraćaja, kao što su biciklističke staze.

“Kada sve to objedinimo, tada možemo da razgovaramo o poskupljenju tarifne politike za parkiranje, uvođenju naplate ulaska u određene gradske zone i ostale mjere koje možemo da čujemo ovih dana od građana”, kaže Ćopić.

Srđan Banović, BL portal