Koliko puta ste bili u Muzeju Srpske: Evo ko je sve na spisku najčešćih posjetilaca
10.09.2024. | 20:00Kad je grad prepun turista, ni muzej se ne zaobilazi. Tako za BL portal kaže Nataša Nogo, savjetnik i pedagog u Muzeju Republike Srpske u Banjaluci.
I mimo turističke sezone, Muzeju, kako kaže, ne fali posjetilaca, a tu su uglavnom školarci svih uzrasta.
“Muzej Republike Srpske je veoma posjećena institucija kulture. Razne ciljne grupe su tu, od djece predškolskog uzrasta, učenika osnovne i srednje škole, studenata, ali nam dolaze i penzioneri i brojni Banjalučni. Ljeti, kad se u gradu dešavaju brojne manifestacije, imamo najviše gostiju”, objašnjava Nogo.
U bogatoj postavci i uz dvojezično pismo, na srpskom i engleskom jeziku, posjetioci mogu da obiđu šest muzejskih odjeljenja sa postavkama iz oblasti arheologije, istorije, biologije, etnologije, muzikologije i istorije umjetnosti.
“Imamo i kustosa koji naše goste može da provede kroz razne epohe, od praistorije do savremenog doba, kako bi se upoznali sa našom bogatom kulturnom baštinom. Takođe, postoji i prilika da se posjete naše povremene izložbe koje se smjenjuju i tako uvijek možete da vidite nešto novo. Za naše sugrađane i našu dječicu uvijek spremamo različite tipove interaktivnih, kreativnih i edukativnih radionca. Trenutno imamo izložbu o Jasenovcu, koja je već duži period kod nas. Jedan od najvažnijih ciljeva je dobra komunikacija između pedagoda i nas u muzeju. U stalnom smo kontaktu i najave za sva naša dešavanja odmah šaljemo u škole”, kaže Nogo za BL portal.
Muzej je mjesto i brojnih tematskih izložbi, od kojih neke traju i po pola godine.
“Trajanje izložbe zavisi od atraktivnosti i njene posjećenosti, ako je ljudi traže, onda ona i traje duže”, kaže Nogo i napominje da je cijena ulaznice 3 KM, dok se djeci do 18 godina, studentima i penzionerima simbolično naplaćuje jedna marka. Za grupne posjete važi i popust, pa u tom slučaju ulaznica u Muzej košta dvije marke za odrasle, a za ostale opet marku.
U priči o Muzeju, priznaje Nogo, ne može se zaobići ni njihov već poznati, dugogodišmnji problem – prokišnjavanje. Bili smo svjedoci slika lavora i kanti u Muzeju koji služe kao “kišobrani”, ali, kako tvrdi Nogo, situacija je sada bolja.
“Krov se i dalje krpi, radi se na tome. Nije strašno kao što je bilo prije, ali zgrada jeste stara i radi se na nekim novim projektima”, kaže Nogo.
Jovan Vuković, BL portal