Kresojević o revitalizaciji „Akvane“: Obezbijedićemo pozitivno poslovanje i donijeti nove sadržaje za mlade
12.11.2022. | 10:00Gradski menadžer Bojan Kresojević poručio je da će aktuelna gradska administracija kroz plan revitalizacije JP „Akvana“ obezbijediti reprogram i izmirenje svih dospjelih obaveza, kao i pozitivno poslovanje ovog preduzeća, ali i ponuditi nove sadržaje za mlade.
-Prethodna gradska administracija ostavila je „Akvani“ više od 11,7 miliona KM akumuliranog gubitka i preko 5,5 miliona KM neizmirenih obaveza, a mi ćemo vratiti „Akvani“ davno izgubljeni sjaj – naglasio je on.
Kroz plan za revitalizaciju, kako je kazao – obezbijediće se da se reprogramiraju i izmire sve dospjele obaveze.
-Obezbijedićemo pozitivno poslovanje ovog preduzeća i donijećemo nove sadržaje za naše najmlađe i omladinu. Uspjeli smo nemoguće, a to je obezbijedimo normalno funkcionisanje Gradskog olimpijskog bazena i dok je „Akvana“ bila blokirana više od stotinu dana. Uspjećemo i u potpunosti ćemo oživjeti „Akvanu“, jer Banja Luka to zaslužuje – zaključio je gradski menadžer.
O sporu između preduzeća „DEP-OT“ i „Čistoća“
Gradski menadžer osvrnuo se i na spor između preduzeća „DEP-OT“ i „Čistoća“, ističući da on datira još od osnivanja regionalne deponije.
-Zahvaljujući konstuktivnim sastancima uvjeren sam da će ovaj problem da bude riješen – kazao je Kresojević.
Kako je pojasnio, kada je Skupština grada 2003. godine izuzela zemljište od preduzeća „Čistoća a.d“ Banja Luka koje se nalazi u Ramićima, gdje je i sama deponija izgrađena, „Čistoća“ je smatrala da je oštećena i shodno tome pokrenula je brojne postupke što je rezultiralo time da je to zemljište upisano upravo na „Čistoću“.
-S tim rezultatom nisu saglasni ni Grad ni „DEP-OT“. Zbog toga smo i održali niz konstruktivnih sastanaka sa upravama ova dva preduzeća. To je nešto što nam daje za pravo da vjerujemo da će ovaj problem ipak biti blagovremeno riješen, iako je veoma kompleksan – naglasio je gradski menadžer.
Dodao je da, ono što slijedi u narednom periodu jeste povećanje kapaciteta „DEP-OT-a“ za odlaganje otpada što je potrebno uraditi već početkom naredne godine.
-Nakon toga slijedi rješavanje imovinsko-pravnih odnosa – dodao je on.
Kada se govori o energentima, vrlo je složena situacija, ali ne samo u Republici Srpskoj, nego u čitavoj Evropi.
-Na sastancima smo identifikovali da postoje finansijski nedostaci za iduću godinu. Prije nego dođemo do nekog konačnog rješenja, inicirao sam prema Vladi Republike Srpske, ali i Savezu opština i gradova da se formira tim koji će predložiti mjere kao odgovor na inflaciju. Energenti su jedan od tih segmenata – rekao je on.
Dodao je da ograničenje cijene peleta i regulacija izvoza da se 50 odsto prodaje na domaćem tržištu, korektno rješenje.