Liječe rode, vjeverice i zmije: Kod veterinara u Banjaluci nerijetko i “neobični pacijenti”
18.10.2021. | 16:07Osim kućnih ljubimaca, koji su uobičajeni posjetioci veterinarskih ambulanti, nerijetko se dešava da ljekari za životinje liječe divlja i egzotična stvorenja.
Tako se na veterinarskom stolu nađu vjeverice, slijepi miševi, orlovi, divlje patke, čaplje, rode, lisice, pa čak i zmije, a ovi stručnjaci bez straha i predrasuda pomažu svakoj životinji.
Veterinar Dejan Vujanić ispričao je za “Glas Srpske” kako se njegov tim našao u nesvakidašnjoj situaciji.
“Nedavno je u našu ambulantu jedan čovjek donio crvenu teksašku zmiju koja je imala kožno oboljenje. Iako se to u praksi ne viđa često, neobični pacijent je uspješno izliječen”, rekao je Vujanić.
Dodao je da je u toku karijere imao priliku da liječi razne divlje životinje.
“Dešavalo se da zabrinuti građani ili članovi udruženja za zaštitu životinja donesu povrijeđenog slijepog miša, surog orla, lane, lisicu, divlje patke, čaplje, gavrane i rode kako bismo im pomogli”, kazao je Vujanić.
Divlje životinje najčešće donose u ambulantu zbog povreda, bolesti ili iscrpljenosti usljed gladovanja.
“Liječenje podrazumijeva nadoknadu tečnosti, te davanje antibiotika, analgetika ili vitamina kako bi se životinje oporavile, a nerijetko i operacije”, naglasio je Vujanić.
Da kućni ljubimci nisu jedini pacijenti, potvrdio je i veterinar Marko Vrebac za “Glas Srpske”.
“Nedavno smo liječili povrijeđenu vjevericu koju smo nazvali Čipi. Oporavila se nakon desetak dana, poslije čega smo je vratili u šumu”, kazao je Vrebac. Istakao je da rad sa životinjama budi u njemu poseban osjećaj još od studentskih dana, kada je počeo da liječi životinje koje je do tada samo posmatrao.
“Sjećam se kada sam kao student pomagao pri porodu albino lavice Maše, kao i dok smo liječili udava Uroša”, kaže Vrebac.
Prije nekoliko mjeseci liječili su kornjaču staru 19 godina.
“Životinja je teško disala i bio joj je potreban nalaz rendgena. Nismo znali da li je to uopšte moguće zbog debljine njenog oklopa, a prethodno nismo imali nikakvu obuku za takve situacije”, pojasnio je Vrebac.
Savjetovao je građanima da budu oprezni kada prilaze povrijeđenim divljim životinjama.
“Pomaganje divljim životinjama može biti opasno, jer nas mogu povrijediti ili prenijeti zaraznu bolest. Njihovo liječenje trebalo bi da prepuste stručnim licima i da im ne daju lijekove namijenjene ljudima”, kaže Vrebac.
Troškovi
Veterinari pomažu i povrijeđenim životinjama koje nemaju vlasnika.
“Dio troškova za liječenje takvih životinja ide na račun ambulante, a ostatak plaćaju ljudi koji ih dovedu ili udruženja kroz donacije. Fotografije takvih životinja uglavnom budu objavljene na društvenim mrežama i tako nađu novog vlasnika”, rekao je veterinar Dejan Vujanić.