“Marš slobode srpske vojske”: Obilježeno 103 godine od ulaska u Banjaluku VIDEO

20.11.2021. | 11:11

U banjalučkom Hramu hrista Spasitelja parastosom za sve nestale i poginule borce i civile u Prvom svjetskom ratu počelo je obilježavanje 103 godine od ulaska srpske vojske u Banjaluku.

Parastos je služilo lokalno sveštenstvo.
Nakon parastosa u parku Petar Kočić okupili su se učesnici “Marša slobode srpske vojske” čime je simbolično predstavljen ulazak srpske vojske 1918. godine.
U maršu su učestvovali pripadnici Konjice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, statisti u uniformama srpske vojske iz Prvog svjetskog rata i orkestar MUP-a.
Učesnici marša kretali su se prema Trgu Krajine i Gospodskom ulicom do spomenika banu Svetislavu Milosavljeviću gdje su položeni vijenci i cvijeće.
Nakon viševjekovnog ropstva pod Turcima, a od 1878. godine pod Austrogarskom, ulazak srpske vojske u Banjaluku 21. novembra, 1918. godine predstavlja veliki istorijski događaj koji je označio slobodu za srpski narod sa ovih prostora.

Obilježavanju je prisustvovao i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je poručio da je velika čast na današnji dan biti gradonačelnik ponosnog i slobodog grada Banjaluke, koji se prije 103 godine oslobodio od okupatorske vlasti.
“Neraskidive su veze našeg naroda, ma gdje živio i sa koje strane Drine se nalazio. Srpski narod skupo je platio svoju slobodu, jer gotovo nema dana kad negdje ne polažete vijenac ili obilazite neko spomen-obilježje, kako biste se prisjetili koliko žrtava je naš narod dao boreći se za slobodu, za prkos i očuvanje svog identiteta”, poručio je gradonačelnik.
On je podsjetio da su Veleizdajnički procesi dokazi progona srpskog naroda, koji se u tom vremenu borio da sačuva svoje pismo i svoj identitet.
“Moramo biti svjesni žrtve koju su podnijeli tadašnji heroji, kako bismo svjesnije i drugačije koračali u budućnost. Važno je da ih se sjećamo, te u da u tom pogledu uvijek budemo jedinstveni i da održimo kontinuitet. Svi veliki narodi opstaju jer imaju kontinuitet”, kazao je Stanivuković, dodavši da je velika stvar što je prethodna administracija „Dan oslobođenja Banje Luke 1918. godine“ proglasila gradskim praznikom, te da će obilježavanje biti nastavljeno.

 

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović istakao je da se više nikada ne smije dogoditi da Srbi budu u zajednici ili organizaciji koja će proizvesti da budu suprotstavljeni jedni drugima.
Milunović je na obilježavanju u Banjaluci rekao novinarima da Srbi nisu slobodu dobili na poklon i napomenuio da je veliki broj naših predaka u sastavu srpske vojske probijao Solunski front i oslobađao Srbiju i krajeve koji su kasnije postali Kraljevina Jugoslavija.
On je podsjetio da je u proboju Solunskog fronta učestvovalo 15.000 Srba sa prostora BiH.
“Nikada više ne smijemo dozvoliti da budemo u sastavu bilo koje države ili bilo koje organizacije koja eventualno može da nas suprostavi našoj braći Srbima. Moramo da se prisjetimo da je Austrougarska tada mobilisala Srbe sa ovog prostora i slala ih na front prema Srbiji i prema Rusiji”, rekao je Milunović.
On je podsjetio da je najveći dio naših sunarodnika na različite načine to izbjegao, nakon čega su zajedno sa braćom iz Srbije oslobađali ove prostore.
“Ne smije se nikada više desiti da budemo u bilo kojoj zajednici ili bilo kojoj organizaciji koja će proizvesti to da bude opet suprostavljeni jedni drugima”, ponovio je Milunović.