Miloš Štrkić: 15 znamenitih Banjalučana o kojima sam napisao knjigu ostavili su dubok trag u sjećanju sugrađana
08.07.2019. | 18:43Miloš Štrkić rođen je 7. aprila 2000. godine u Banjaluci. Kao dijete sa Predgrađa, prve korake je napravio na Banjalučkom polju. Osnovnu školu “Aleksa Šantić” u Rosuljama završio je 2015. godine, nakon čega upisuje Ekonomsku školu u Banjaluci, koju završava 2019.
Taj mladi čovjek, sa nepunih 20 godina, objavio je knjigu “Velikani grada na Vrbasu”, u kojoj se nalaze biografije 15 značajnih ličnosti iz prošlosti Banjaluke. Ovo ostvarenje, vrijedno pažnje i respekta, nedavno je promovisano pred Banjalučanima, i to upravo u srednjoj školi koju je Miloš pohađao.
– Knjiga se može naći u knjižari “Kultura”, a uskoro bi trebalo da bude dostupna i u knjižari “My Book”. Takođe, može se naći i na štandovima uličnih prodavača – precizira Miloš Štrkić na početku razgovora za banjaluka.net.
Za one koji nisu imali priliku da čitaju knjigu, naš sagovornik je pomenuo svih 15 osoba koje su ušle u njegov izbor.
– Tih 15 ličnosti predstavnici su različitih vjera, nacija, konfesija, ali i političkih opredjeljenja. U ovih 15 biografija su tri bana – Svetislav Tisa Milosavljević, Bogoljub Kujundžić i Todor Lazarević, dva slikara – Spiridon Bocarić i Božidar Nikolić, dva doktora – Đorđe Bukina i Dušan Muškatirović, dva narodna heroja – Vahida Maglajlić i Veselin Masleša, zatim profesor Vaso Glušac, trapist Franc Pfaner, španski kralj Alfons XIII, gradonačelnik Hamzaga Husedžinović, pruski plemić Albreht fon Šindler i trgovac Salomon Haim Poljokan – kaže Miloš.
Naravno, za odabir ovih biografija autor je morao da ima određene kriterijume.
– Da bi se počeo pisati bilo kakav rad, neophodno je imati osnovne kriterijume, odnosno određene ideje koje želimo ostvariti i ispoštovati. Želio sam da u ovo djelo svrstam zaslužne osobe o kojima se do sada mnogo govorilo, ali i one o kojima je, što zbog našeg zaborava, što zbog istorijskog nevremena, veoma malo pisano. To bih naveo kao prvi kriterijum. Drugi kriterijum jeste, priznajem, pomalo subjektivan. Dao sam sebi pravo, te sam živote koji su mi bili zanimljivi, a vezani su za istoriju Banjaluke, svrstao u ovu publikaciju – objašnjava Miloš.
Knjiga nije mehanički zbir biografija koje ništa ne povezuje. Među njima, ipak, postoji zajednička nit, bez obzira na to što je riječ o ličnostima iz različitih istorijskih epoha i društvenih okolnosti.
– Postoji jedna osnovna nit – upravo činjenica da su ti ljudi, pored toga što su proveli dio svog života u gradu, ostavili dubok trag u sjećanju kod stanovništva. Danas, nakon toliko godina, to sjećanje jeste požutjelo, ali oni nisu pali u zaborav – smatra Štrkić.
Izvor:(banjaluka.net)