Mještani i dalje moraju biti strpljivi: Novi most za Česmu i poslije šest godina na čekanju

03.11.2020. | 18:40

Mještani Česme više od šest godina čekaju na izgradnju novog mosta preko Vrbasa, a posljednje informacije govore da će i dalje morati biti strpljivi.

Naime, nema naznaka da bi u narednih nekoliko godina ti radovi u ovom naselju mogli da počnu. U pitanju je naselje koje je okruženo rijekama Vrbas i Vrbanja, a viseći most preko prve rijeke je uništen u poplavama, u maju 2014. godine. Iako iz naselja ima još dva izlaza, ovaj prelaz se najčešće koristio, jer je bio najkraća i najbrža poveznica ovog naselja s ostalim dijelovima Banjaluke, poručuju mještani.

“Most je i prije nego što ga je odnijela voda imao puno mana. Prije svega, bio je jednosmjeran, tako da se često dugo moralo čekati na red za prelazak automobilom. Pješaci su imali svoje staze, ali biciklisti su se morali boriti za svoj prostor. Ipak nam je bilo lakše nego sada, jer nam je viseći most kod „Vitaminke“ omogućavao da brže stignemo na naše odredište. S druge strane Vrbasa, nakon kraće vožnje je odmah tržnica, tu je i prije bila raskrsnica, a sada kružni tok kod „Lesnine“, koja omogućava više opcija da se odmah uključimo na brzu cestu ili odemo na Petrićevac, prema centru grada ili Lazarevu. Sve je na jednom mjestu”, objasnila je mještanka ovog naselja Aleksandra K.

Da je ovaj most bio svojevrsna žila kucavica ovog naselja potvrđuju i Savjetu mjesne zajednice Česma, te dodaju da bi izgradnjom novog prelaza život mještana bio dramatično poboljšan.

“Mještani ovog naselja su čekali na izgradnju novog mosta preko Vrbasa i prije nego što je viseći uništen u poplavama 2014. godine. Mi smo i prije te katastrofe tražili da se napravi novi prelaz, jer on nije zadovoljavao ni frekvenciju saobraćaja niti odgovarao broju stanovnika u naselju. Česma ima trenutno sigurno tri puta veći broj stanovnika nego prije rata”, kazao je predsjednik Savjeta MZ Česma, Miladin Maličević. Kaže da je grad najavio gradnju mosta u Docu i da su njegova očekivanja, ali i mještana ovog naselja, da će novi most kod „Vitaminke“ biti sljedeći koji će Grad Banjaluka da radi.

“Novi most ne bi bio na istoj lokaciji već na produžetku krivine koja prolazi pored fabrike „Vitaminka“ i s druge strane bi izlazio na ulicu kod marketa. Treba uraditi ekspropijaciju oko 10.000 kvadrata i tri kuće otkupiti tako da to poskupljuje investiciju, ali mi se nadamo da će se naći rješenje i za to”, naveo je Maličević.

Prednosti

Tvrdi da bi se gradnjom ovog mosta poboljšali uslovi života mještana.

“Kako prvo, bio bi poboljšan javni prevoz. Sada autobus vozi, u optimalnim uslovima, pola sata, prelazi preko cijele Vrbanje da bi došao do grada. To smanjuje i broj polazaka”, naveo je on. Novi most bi omogućio da mještani imaju na raspolaganju još jednu autobusku liniju, koja trenutno vozi do lokacije na kojoj je nekada bio uništeni most s druge strane Vrbasa. Kolika je to razlika najbolje govori činjenica da toj liniji treba u prosjeku 15 minuta do centra grada.

“Ne kruži samo gradski autobus već i kamioni i građevinske mašine. Isto tako, s druge strane Vrbasa u blizini je glavna autobuska i željeznička stanica. Taj most bi u pravom smislu povezao Česmu sa ostakom grada”, naglasio je on.

“Budžet sve diktira”

Iz Grada, bar za sada, ne stižu ohrabrujuće informacije. Načelnik Odjeljenja za saobraćaj i puteve Slaviša Sandić je rekao da izgradnja novog mosta kod „Vitaminke“ predstavlja jedan od važnih projekata na kojem radi ovo odjeljenje, ali nije mogao precizirati kada se očekuje početak radova na terenu.

“Mi ćemo sve što možemo pripremiti za taj projekat, ali u ovom trenutku niko ne može procijeniti koliko sredstava ćemo imati na raspolaganju iduće godine ili na duži period. Resorno odjeljenje priprema sve u smislu tehničke dokumentacije. Postojeću projektnu dokumentaciju treba prilagoditi sadašnjim uslovima, jer je rađena prije niz godina i sigurno su cijene drugačije nego tada, ali sigurno je projekat iskoristiv. Zaduženi smo i za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa mada i ta druga stavka zavisi od raspoloživih budžeta”, objasnio je Sandić. Mimo priprema, ali i obezbjeđenja sredstava, Sandić kaže da se radi o veoma zahtjevnom projektu.

“Zahtjevan je u smislu da je korito Vrbasa na tom mjestu široko. Most bi bio dužine 165 metara, što je skoro duplo više nego novi Zeleni most, koji je dugačak 90 metara, tako da je on i u smislu pristupnih saobraćajnica i raspona dosta zahtjevan i skup. Mi pripremamo sve što možemo za tu investiciju, ali kada će se realizovati, to niko ne može reći”, zaključio je Sandić.

POTPISIVANJE UGOVORA

Slaviša Sandić je rekao da će ugovor za izgradnju mosta u Docu najvjerovatnije biti potpisan u petak.

“Mi onda imamo obavezu da uvedemo izvođača radova na dio koji se može raditi. Desna obala Vrbasa je imovinski riješena i tu se mogu uraditi značajni radovi”, kazao je Sandić, piše Srpskainfo.