Mještani na mukama: Na svega nekoliko kilometara od centra Banjaluke “kao u nedođiji”
24.12.2021. | 20:55Ulice bez trotoara i pune rupe, makadamski prilazi kućama, ulična rasvjeta koja ne radi ili je uopšte nema, kanalizacija koja završava u kanalima pored puta.
Ovako izgleda svakodnevica sugrađana koji žive u naseljima koji su tek četiri, pet kilometara udaljeni od centra Banjaluke.
Kad prođete kroz Drakulić, Motike, Priječane ili Česmu, teško biste pomislili da su to gradska naselja od kojih vam do centra Banjaluke treba pola sata. Tu su rupe na sred ulice koje opasno prijete da oštetite gumu ili amortizer, pješaci moraju da hodaju ivicom puta, jer trotoar ne postoji, a da ne govorimo da i danas ima ulica bez metra afsalta.
Mještanin Drakulića za Srpskainfo kaže da u njegovom naselju ulice izgledaju kao makadam, a one rupe koje su zakrpane pred prošle izbore, opet se otvaraju.
“Glavna, Subotička ulica, kojom ide autobus je uska i u očajnom stanju. Kada se radilo modernizovanje ulica u naselju, preskočena je, da bi bila urađena Šargovačka ulica u njenom nastavku. Tako sada imamo uređeno po pola obje ulice”, kaže on. Ističe da je rasvjeta u naselju stara i svako malo se kvari, a kada kvar bude prijavljen, treba više od mjesec dana da nadležni dođu i zamjene šta treba.
Prema njegovim rečima, dodatan problem im stvara i to što je u zadnje vrIJeme počelo nestajati struje, nenajavljeno, odjednom.
“Zimska služba ne ulazi u strme, uske ulice, nego samo čiste glavne. Kad čujemo da se planira modernizacija nekih ulica u centru Banjaluke, dođe nam muka, kad mi ovdJe ništa nemamo kako valja”, naglašava on. Slične muke muče i mještane Motika. Uređen je dIo glavne ulica koja vodi od Petrićevca do ovog naselja. Ostatak je u groznom stanju. Blatnjava staza pored puta „glumi“ trotoar. A ovim putem svakodnevno prolazi veliki broj đaka na putu do autobuskog stajališta. Ulica je uska, puna krivina i rupa, pa se autobusi i automobili teško mimoilaze.
“Kad su počeli radovi, mislili smo da će cijela ulica biti urađena. Oni uradili do mostića i stali. Sad rade na klizišu, isto mjesecima. Samo blata ima, ali nema kraja radovima koji nikako da budu završeni. Mi i danas živimo bez kanalizacije, neke kuće i bez vode, rasvjete, sa putevima nasutim kojekakvim materijalima. Kao da smo na vrhu neke zveke, a ne pet kilometara od centra. Sramotan je ovakav život u 21. vijeku”, kaže sagovornik Srpskainfo Milan B.
Za održavanje gradskih saobraćajnica rebalansom budžeta planirano je više od pola miliona maraka, a gradskim makadamskih ulica 285.000 KM. U makadamskoj ulici decenijama žive i mještani Bogojavljenske ulice u naselju Priječani. Velike rupe pune vode dodatno se proširuju kako automobili prolaze. Od četiri stuba ulične rasvjete, na dva ne rade svjetla.
“Dvije godine čekamo da dođu i postave još ta dva svjetla. Ako ne mogu to da urade, kako onda da očekujemo asfalt”, kaže jedan od mještana ove ulice dok pokazuje dokle je došao Vrbas 2014. hodine u mjesecu katastrofalnih poplava. Inače, rebalansom budžeta planiran je novac za nastavak radova u glavnoj ulici kroz Priječane. Mještani ne mogu da dočekaju da radovi konačno počnu. Kažu da su se najava i obećanja naslušali svih ovih godina, ali da su svjesni da se nešto mora uraditi u ovoj ulici.
“Ne moramo govoriti šta nam treba, dovoljno je samo da prođete i vidjećete. Ulica je uska, nemamo kanalizaciju, ni čestite rasvjete. Pogledajte kako djeca hodaju pored puta. Ima kuća koje su kanalizaciju sprovele u kanale pored puta, ljeti je to neizdrživo”, kaže mještanin Boro S. Naglašava da je jedino dobro što zimi ulica redovno bude čišćenja i što autobus redovno voži.
“Ovdje sam od polovine devedesetih i ne sjećam se da je autobus ikad preskočio liniju”, kaže on.
VIŠE OD 900 KM NEKATEGORISANIH PUTEVA
Na području Banjaluke ima 909,5 lokalnih i 968,8 kilometara nekategorisanih puteva. Asfaltirano je 604,1 km lokalnih puteva ili 66,4 odsto od ukupne dužine i 309,8 km nekategorisanih puteva ili 31,9 od ukupne dužine.
U dokumentu Gradske uprave se navodi da je za izgradnju i rekonstrukciju ovih saobraćajnica neophodno obezbijediti više novca iz drugih izvora finansiranja. Budžetom su planirani iznosi koji će se koristit za redovno održavanje, rekonstrukciju i investiciono održavanje lokalnih i nekategorisanih puteva. Od velikih investicija predviđenih rebalansom budžeta tu su, između ostalih, ulaganja u rješavanje pitanja vodosnabdjevanja i izgradnje kanalizacione mreže, rekonstrukcija najvažnijih saobraćajnica kroz naselja Kuljani, Debeljaci, Priječani, Šargovac, Petrićevac i Motike.