Mlada mama izgubila bitku sa koronom: Ljekari UKC-a RS o smrti Banjalučanke Dijane
10.12.2021. | 11:07Doktor Peđa Kovačević, pulmolog intenzivista i doktorka Danica Momčičević iz UKC RS kažu da do sada nijedan pacijent kojeg su stavili na ECMO aparat (vještačka pluća) nije bio vakcinisan.
Oni su govorili i o slučaju tragično preminule mlade majke Dijane Milanović, koja se liječila u ustanovi u kojoj oni rade. Naglašavaju da nisu dobili zahtjev za njenim izmještanjem kako bi transplantacija bila obavljena u nekoj od evropskih zemalja.
Na početku razgovora, doktori su konstatovali kako, barem što se tiče UKC RS, unazad mjesec dana postoji diskretno smanjenje pacijenata na bolničkom liječenju, ali da taj trend nije rapidan kako bismo se mogli opustiti.
UKC RS jedina je ustanova u BiH koja ima veno-vensku ekstrakorporalnu membransku oksigenaciju, na koju je bila stavljena i mlada pacijentkinja Dijana Milanović. Vijest o njenoj smrti potresla je javnost u BiH. Porodica se žali da je niko nije obilazio.
Novinari N1 pitali su doktore da li je porodica slala upit o tome da li trebaju kupiti neke lijekove, ali da nije bilo povratne informacije.
“Mi nemamo zeleno svjetlo da govorimo o slučajevima pojedinih pacijenata, ali generalno govoreći, preživljavanje pacijenata koji su stavljeni na ekstrakorporalnu membransku oksigenaciju u UKC RS je 30 odsto, a to se uklapa i sa procentima zemalja u okruženju. Moram da naglasim još jednu stvar: Svaka smrt, pogotovo mlade osobe, postoji prosta prevencija, a to je vakcinacija”, naglašava doktor Peđa Kovačević.
Upitan o tome zašto nema komunikacije sa članovima porodice koja bi možda i bila u prilici, kao što je ova, obezbijediti transplantaciju – doktor odgovara da je komunikacija putem telefona jedini način zbog epidemiološke situacije.
“Što se tiče davanja informacija o bolesnicima koji se liječe na jedinicama intenzivne njege, ono je, nažalost, vrlo slično u svim jedinicama intenzivnog liječenja ne samo u Sarajevu i Banjaluci, nego i svim jedinicama u regionu. Zbog epidemiološke situacije mi te informacije možemo da dajemo jedino telefonskim putem”, odgovara Kovačević.
Na pitanje novinarke N1 da li je čovjeku koji zna da mu supruga ima 30 odsto šanse za preživljavanje dovoljno kada mu se preko telefona kaže da je stanje stabilno, a na kraju ga izvijestiti o smrti supruge, Kovačević odgovara kako su ljekari davali sve informacije o životno ugroženim pojedincima, a koje neko ko nije medicinski profiliran može da razumije.
“Dodao je da zvaničan upit da se pacijentica Milanović izmjesti sa UKC RS kako bi se transplantacija obavila negdje u Evropi – nije stigao”, piše N1.