Mnoge stradaju od strujnih udara: Zaštićene bijele rode odmaraju na krovovima banjalučkih kuća

08.08.2024. | 11:16

U Banjaluci se trenutno može vidjeti prirodni fenomen migratornog preleta trajno zaštićene vrste bijele rode Ciconia ciconia.

Te ptice posljednjih godina biraju ovu rutu na svom dugom putovanju, a s obzirom na to da se odmaraju i hrane na krovovima u Ramićima, gdje je gusta visokonaponska mreža elektrostubova, prijeti im opasnost od strujnog udara, a zabilježeno je i nekoliko slučajeva uginuća.

Kako je rekao ornitolog iz Banjaluke Draško Adamović,  stotine, a u narednom periodu i hiljade ovih krupnih ptica će preletjeti grad na Vrbasu.

“Dalekovodi su im spavališta, odmarališta i gnijezdilišta, a na nekima od njih u Ramićima stradaju i stradaće još mnogo, ukoliko se žarišne tačke, tj. tih par na kojima ih najviše strada, ne izoluju, odnosno ne naprave odgovarajući izolatori – platforme iznad strujnog dodirnog polja. Briga o njima jeste značajna jer se radi o trajno zaštićenim vrstama, a na kraju krajeva nije u interesu ni stanovnicima ni elektrodistribuciji da konstantno, u tekućem i prošlom mjesecu, ostaju bez električne energije, do čega dolazi prilikom elektrokucije”, kazao je Adamović.

Prema njegovim riječima, rode se uobičajeno hrane svim što mogu da savladaju, počevši od miševa, pacova, zmija, guštera, riba, insekata pa do strvina i biološkog otpada.

“Lako dostupan organski otpad im je oportunistička hrana dok prelijeću u druge zemlje, a sada se u Ramićima nalaze ptice iz različitih dijelova zapadne Evrope, koje evidentiramo i prstimo ih na osnovu ornitološkog prstenja i geolokatora koje neke od njih nose”, pojašnjava Adamović.

Kako su za “Nezavisne novine” kazali iz “Elektrokrajine”, u cilju zaštite ptica na evidentiranim kritičnim mjestima oni postavljaju izdužene izolatore koji, a posebno u sezoni žetve, kada su primjetna veća jata, štite manje ptice od potencijalnog strujnog udara.

“U banjalučkom naselju Ramići proteklih sedmica su primijećena neuobičajeno velika jata roda, koje svijaju gnijezda na kućama i elektrodistributivnoj mreži, što je, nažalost, dovelo i do stradanja jedinki uz evidentirane kratkotrajne kvarove na mreži. Kako izduženi izolatori nisu adekvatni za zaštitu velikih ptica poput roda, Terenska jedinica Banjaluka će na kritičnim mjestima postaviti dodatnu zaštitu, plastične kape na konzole i dr., kako bi spriječili potencijalno dalje stradanje roda na tom području”, naveli su iz “Elektrokrajine”.

Dodaju da je ODS “Elektrokrajina”, Terenska jedinica Banjaluka, u skladu sa međunarodnim standardima usvojila Plan zaštite ptica koji predviđa zaštitu ptica od potencijalnog strujnog udara i zaštitu elektrodistributivne mreže od eventualnih kvarova.

Tako već duže vrijeme na svojoj internet stranici imaju upitnik za prijavu uočenih gnijezda roda na elektroenergetskim vodovima i stradalih ptica ispod elektroenergetskih vodova.