Molbe i zahtjevi Banjalučana: Pitaju za izgradnju u naseljima, a žale se zbog parkinga i buke

10.08.2021. | 07:35

Za sedam mjeseci ove godine primljena su ukupno 1.303 zahtjeva građana, od kojih su obrađena 1.273, dok se njih 30 nalazi u različitim fazama rješavanja, rekli su u Kancelariji za građane Gradske uprave.

Kako su istakli, u toku prošle godine primljeno je 1.126 zahtjeva građana i svi su obrađeni.

“Kancelarija obrađuje različite molbe i zahtjeve građana, predstavke i pritužbe, zahtjeve za pristup informacijama u skladu s odredbama Zakona o slobodi pristupa informacijama, upite građana različite sadržine i informisanje o mogućnostima ostvarivanja određenih prava”, naveli su u ovoj kancelariji.

Dodali su da se najčešći upiti građana odnose na dinamiku izgradnje infrastrukturnih objekata u naseljima, upite u vezi s regulacionim planovima, izgradnjom i legalizacijom objekata, inspekcijskim postupcima, načinima na koje mogu da ostvare svoja prava i slično.

“Građani se najčešće žale na nedovoljnu zastupljenost, odnosno izgrađenost pojedinih objekata infrastrukture, nepropisno odlaganje otpada, nedovoljan broj parking mjesta u naseljima, emitovanje buke iz ugostiteljskih objekata, nemogućnost ostvarivanja određenih prava i slično”, kazali su u Kancelariji za građane.

Prema njihovim riječima, u određenom broju slučajeva žalbe građana zbog nemogućnosti ostvarivanja prava posljedica su objektivnih, ali i subjektivnih okolnosti, zakonskih rješenja, nenadležnosti grada, te kao takve nisu u direktnoj vezi s postupanjem organizacionih jedinica Gradske uprave.

“Osnovni cilj uspostavljanja Kancelarije za građane je omogućavanje građanima da na jednom mjestu, brže i efikasnije dođu do svih potrebnih informacija u vezi s postupcima iz nadležnosti Gradske uprave, ostvarivanjem njihovih prava, zakonskim rješenjima i načinom ostvarivanja njihovih prava u organizacionim jedinicama Gradske uprave”, naglasili su u Kancelariji.

Inače, u Kancelariji za građane daju se odgovori na zahtjeve i pitanja građana, vrši se neposredan prijem građana, razmatraju predstavke i pritužbe, ispituje njihova osnovanost s organizacionim jedinicama Gradske uprave i drugim nadležnim organima.

“Takođe, pribavljaju se sve potrebne informacije koja se tiču ostvarivanja prava građana, građani se upoznaju s konkretnim zakonskim propisima te im se pruža pomoć kako bi lakše i brže ostvarili svoja prava, odnosno dobili odgovor na pitanja koja se tiču ostvarivanja prava iz nadležnosti organa grada. Pored toga, ovo je i mjesto gdje građani mogu da iznesu svoje primjedbe i sugestije, te daju različite prijedloge”, kazali su u Kancelariji, prenose Nezavisne.

Naglasili su da su u toku prošle godine primili na razgovor 1.067 stranaka, dok je u toku ove godine na razgovor primljeno 1.588 stranaka.