Most u Srpskim Toplicama na meti kritika: Pješački prelazi nedostižni za osobe sa invaliditetom FOTO
15.07.2021. | 08:13Most u Srpskim Toplicama, samo dan nakon što je pušten u funkciju, postao je meta rasprave – na pješačkim prelazima nisu urađene rampe, što predstavlja barijeru za osobe sa invaliditetom, ali i majke s dječijim kolicima.
Ovakav propust izazvao je ogorčenost građana Banjaluke, koji su svoja mišljenja pretočili u mnogobrojne statuse na društvenim mrežama. Svoje razočarenje ne kriju ni iz GO Udruženje osoba sa invaliditetom, ističući da je ovo samo jedan u nizu propusta koji ih je podsjetio na to da malo ko misli na njihove potrebe.
“Ružno je da neko pominje kako je u investiciju uloženo 3,8 miliona KM, a da nije mogao uključiti rampu koja košta 200-300 KM. U ovim vremenima, kada svi zajedno razgovaramo o potrebama lica s invaliditetom, neshvatljivo je da se napravi ovakav propust”, rekli su iz ovog udruženja.
Da se starije građevine ne mogu prilagoditi osoba sa invaliditetom – razumiju, ali razumijevanje ne mogu pronaći kada bivaju izostavljeni u nekim novim projektima.
“Problem je što se zaista ne vodi računa o barijerama, a tu prvenstveno mislimo na arhitektonske barijere. Mi stvarno imamo razumijevanje kada neko ne može da prilagodi neku staru građevinu, objekat ili ulicu, ali da pravite nešto novo, a da ne pokušate da uključite tu potrebe svih građana – to ne možemo razumjeti, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da je to zakonska obaveza”, naglašavaju iz Udruženja osoba sa invaliditetom.
I član Košarkaškog kluba invalida “Vrbas”, Biljana Nedić, ističe da se godinama vodi borba da se stari objekti i ulice arhitektonski prilagode potrebama svim građana, zbog čega je nerazumljivo da se sa ovim problemom suočavaju i kada je novogradnja u pitanju.
“Ja dosta “pješačim” i mnogo toga se u Banjaluci promijenilo na bolje; mnoge ulice imaju na pješačkim prelazima funkcionalne rampe, mnogo objekata je kroz sanacije riješilo pristup. Svakako treba još da se radi na tome, ali je, po meni, ovdje najveći problem novih gradnji koje dobijaju upotrebne dozvole, a nemaju adekvatan pristup za ljude koji koriste kolica”, zaključila je Nedićeva.
Da je most u Srpskim Toplicama samo jedan u nizu primjera koji pokazuje da su osobe sa poteškoćama u kretanju uvijek u drugom planu, tvrdi koordinator transporta u Centru za zaštitu životne sredine, Dragan Kabić.
Propust će se, kaže, možda i ispraviti, ali je poražavajuća činjenica da se ovakve greške, i pored dugogodišnje borbe, potkradaju.
Na naša pitanja do danas nismo dobili odgovor od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Grada Banjaluka, te izvođača radova “Kozaraputevi”, prenosi Srpskainfo.