“Neće moj pas”: Sedam građana Banjaluke kažnjeno zbog nepropisnog šetanja ljubimaca
15.09.2021. | 07:22Banjalučka komunalna policija je u toku ove godine izdala sedam prekršajnih naloga vlasnicima koji su svoje pse izvodili u šetnju bez povoca ili bez zaštitne korpe.
Vođeni mišlju „neće moj pas“, vlasnici ljubimaca nerijetko zaobilze propise donesene Odlukom o komunalnom redu Grada Banjaluka, koja kaže da se psi mogu izvoditi samo na povocu ne dužem od metar i po, sa zaštitnom korpom na njušci. Ipak, ova odluka podrazumijeva izuzetke. Kako je navedeno, bez zaštitne korpe se mogu izvoditi „psi manjih i srednjih rasa, koji po svojoj prirodi nisu agresivni“.
Nejasna definicija
Ovako neprecizna odluka bi, vlada mišljenje, mogla biti razlog zbog kojeg se propisi krše u praksi, jer Banjalučanima nije jasno da li je njihov pas okarakterisan kao potencijalno agresivan ili ne.
“S obzirom na to da nije jasno definisano na koje se pse odnosi ova odredba, komunalna policija ima pravo da kazni i bernardinca ili zlatnog retrivera, koji su, po svojoj prirodi, bezopasni”, ranije je prokomentarisao predsjednik Udruženja za zaštitu životinja, Goran Milojević. Prema važećem propisu, vlasnici koji svoje pse izvode bez poštovanja propisanih pravila rizikuju da plate kaznu između 100 i 1.000 KM.
“Službenici Odjeljenja komunalne policije, kada utvrde prekršaj, mogu izreći novčanu kaznu samo u najnižem iznosu, a novčanu kaznu u navedenom rasponu može izreći sud u drugostepenom postupku po žalbi počinioca prekršaja. Postoji mogućnost da je vlasnik psa počinio više prekršaja (pas nije na povocu, bez zaštitne je korpe i nalazi se na dječijem igralištu), za šta se izriče počiniocu prekršaja zbirna kazna za sticaj sva tri prekršaja u iznosu od 300 konvertibilnih maraka”, kažu iz resornog odjeljenja.
Karantin
Iako su izdali sedam prekršajnih naloga tokom ove godine, nisu precizirali koliki je iznos novčanih kazni za one koji nisu poštovali propise. Međutim, imajući u vidu gore navedene informacije, nameće se zaključak da su one bile najniže moguće. Da je nepoštovanje propisa rizična igra svjedoče i dva napada pasa koja su se nedavno odigrala u banjalučkim naseljima Ada i Starčevica, a koja su odjeknula kao snažno upozorenje da se neodgovornim vlasnicima mora stati u kraj. Oba slučaja su okarakterisana kao krivično djelo „izazivanja opšte opasnosti“.
“Ukoliko dođe do napada psa na čovjeka, u saradnji s mjesno nadležnim policijskim službenicima MUP RS, podnosi se krivična prijava dežurnom tužiocu, koji donosi odluku da li se radi o krivičnom djelu ,,izazivanje opšte opasnosti“ ili se radi u konkretnom slučaju o prekršaju. Takođe, u saradnji s veterinarskom inspekcijom Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada Banjaluka, pas koji je nekoga povrijedio, smješta se u karantin, pod nadzor doktora veterinarske medicine. Vlasniku psa koji se ne pridržava odredbi navedene odluke, komunalna policija i veterinarska inspekcija zabraniće dalje držanje psa i narediće da se pas smjesti u centralno gradsko prihvatilište”, objašnjavaju iz resornog odjeljenja.
RANIJI PREKRŠAJI
Službenici Odjeljenja komunalne policije su u 2020. godini izdali 10 prekršajnih naloga zbog nepropisnog držanja i izvođenja pasa, piše Srpskainfo.