Neradna nedjelja u Banjaluci: Ko je kome ukrao ideju
05.02.2021. | 14:50Radnici nedjeljom treba da se odmore ili će, zbog tog odmora, radnici završiti na birou.
Sa tim, potpuno oprečnim stavovima, sindikalci i poslodavci dočekali su najavu gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića o uvođenju neradne nedjelje u gradu ili, za početak, ograničavanja nedjeljnog radnog vremena.
Nećemo mi podržati gradonačelnika, već će on podržati nas, jasni su u granskom Sindikatu trgovine i ugostiteljstva uz podsjećanje da je neradna nedjelja njihova ideja i da nikom neće dozvoliti da je svojata. Objašnjavaju da se za to bore već dvije godine i to u svim opštinama i gradovima u Srpskoj.
“Savez opština i gradova je na našu inicijativu predložio lokalnim zajednicama da ukinu ili makar ograniče rad nedjeljom, što su Višegrad i Mrkonjić Grad već prihvatili. Sindikat od te ideje neće odustati, jer želimo da zaštitimo radnike, prije svega žene koje su u trgovini i uslužnim djelatnostima najbrojnije”, kaže za BL portal Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti.
Savanović ne prihvata argumente poslodavaca da bi neradna nedjelja mogla naštetiti privredi i dovesti do novih otkaza i tvrdi da je u trgovinama i uslužnim djelatnostima broj radnika toliko smanjen da ih skoro svugdje nedostaje.
Osim straha od lošijeg poslovanja, a samim tim i otkaza, poslodavci smatraju da se pitanje radimo ili ne radimo nedjeljom ipak mora rješavati na nivou čitave Republike.
“Mi smo svakako protiv takve odluke, ali ako se o njoj već razgovara onda nije rješenje da se ona donosi isključivo na lokalu. Zatvorite prodavnice u Banjaluci i kupci će vam, primjera radi, otići u Laktaše. Da ne govorimo o pograničnim opštinama kojima se ideja o neradnoj nedjelji nikad nije dopadala”, kaže Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
I poslodavci i sindikalci kažu da su već obavili “prvi krug” razgovora sa gradonačelnikom Banjaluke koji, za početak, najavljuje probnih šest mjeseci tokom kojih bi se nedjeljom radilo do 18 časova, jer, kako kaže, želi sistemsko rješenje.
“Želimo da to bude period prilagođavanja, jer je narodu preko glave nesistemskih odluka. Preko noći donesete nešto i onda – ko se snađe snađe, ko se ne snađe, nema veze. Pogotovo kad se radi o većoj grupi stanovništva i privredi, onda se odluke donose dugoročno kako bi ljudi mogli da prilagode svoje poslovanje i odlučuju u skladu s tim”, obrazložio je Draško Stanivuković, uz napomenu da je odluka “već spremna”.
Iako je u startu neradna nedjelja bila najavljena za sve radnike, naknadno je pojašnjeno da bi iz nje bili izuzeti ugostitelji i turistički potencijali. Uprkos tome što bi vjerovatno bili “pošteđeni”, ni ugostitelji nisu za nedeljno zaključavanje.
“Zatvaranje tržnih centara u kojima posluju i ugostitelji u startu bi značilo sedminu radnika manje”, poručuje Dalibor Šajić, predsjednik udruženja HORECA, uz napomenu da će oni radije podržati veću dnevnicu i drugačiji obračun plate za one koji rade vikendom.