Nesnosne gužve dovele do revolta građana, ali i struke: “Saobraćajna katastrofa u Banjaluci”
03.11.2023. | 14:04Banjalučke ulice su već danima raskopane, odvijanje saobraćaja nije regulisano, a nesnosne gužve dovele su do revolta građana, ali i struke.
Gostujući u Jutarnjem programu RTRS-a stručnjak iz oblasti gradnje i prostornog planiranja i bivši pomoćnik ministra za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju Miladin Gaćanović govorio je o saobraćajnoj katastrofi koja će zadesiti Banjaluku novim odvijanjem saobraćaja, a po nalogu gradonačelnika Stanivukovića.
Kako je najavljeno, u subotu 4. novembra dolazi do obustave saobraćaja u gradu kako je to prethdono najavio gradonačelnik Draško Stanivuković. Od 7 časova do 18 subotu, a nedjelju od 8 do 19 časova. Prema pomenutim najavama jednosmjerni režim biće uspostavljen na dionici od zgrade Еkvatora do zgrade Vlade Republike Srpske.
„Za jednu lokalnu zajednicu ključni planski dokument je Urbanistički plan Grad, odnosno lokalne zajednice. Grad Banja Luka ima urbanistički plan star 50 godina i koji je davno prestao da važi. Taj urbanistički plan je ključni dokument koji treba da definiše koridore i saobraćajne, komunalne i druge javne infrastrukture. Zato smo sada dovedeni u situaciju da se to rješava regulacionim planovima, dakle parcijalno i što je najgore dolazimo u situaciju da i ti regulacioni planovi koji su usvojeni, koji su na snazi se ne primjenjuju. U konkretnom slučaju, kružne raskrsnice na Bulevaru mislim da je ovdje i grad kao investitor, a i organi uprave koji odlučuju, prvenstveno inspekcija i drugi organi tj. Ministarstvo za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju, a koje će morati odlučivati o određenim fazama po žalbama Grada,a i u narednom postupku i o građevinskoj dozvoli, dovedeni su sada u jednu vrlo nezgodnu situaciju.
Oni kao neko ko treba da radi strogo po zakonu i propisima će vjerovatno biti prisiljeni da donose nekakva poluzakonita rješenja. Zašto? Uložena su značajna sredstva iz javnih prihoda bez građevinske dozvole, a građevinska dozvola je za ove radove bila neophodna“, kazao je Miladin Gaćanović stručnjak iz oblasti gradnje i prostornog planiranja i bivši pomoćnik ministra za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
Gaćanović dodaje da se u ovom slučaju radi o rekonstrukciji i izmjeni saobraćajnog režima te se pomenute stvari ne rade u skladu sa kružnom raskrsnicom koja je predviđena na ukrštanju Ul. Kralja Petra I Karađorđevića i Bulevara Cara Dušana. U trenutnom kružnom toku, ako se tako pomenuti može nazvati, Gaćanović navodi, uvedena je i Ulica Zdravka Čelara, koja je važećim regulacionim planom predviđeno da bude blokirana ulica, tj. Slijepa ulica sa parking prostorom.
„Imamo proširenje na zelenu površinu prema Crkvenoj i Tržnici. Imamo dakle znatno povećanje građevinske parcele. Urbanističko građevinska inspekcija, koja je odlučivala uradila je 100 % po zakonu. Tu imamo tri zakona koji sada uređuju tu oblast. Zakonom o legalizaciji, Zakonom o uređenju i građenju prostora i Zakon o inspekcijama. Republička inspekcija nije mogla drugačije odlučiti nego kako je odlučila, odnosno naložiti da se sve vrati u prvobitno stanje“, govori Gaćanović.
On je postavio pitanje šta raditi dalje u ovom slučaju. Kako on navodi, ukoliko se uradi po nalogu komisije i vrati sve u prvobitno stanje, dolazi do dodatnih troškova kao i propadanja svega do sada uloženog, a zbog čega neko treba da odgovara i ko je grad doveo u ovu situaciju, kao i same građane.
„Ono što se sad nameeće kao moguće rješenje, a to je privremeno rješenje, a što je opet poluzakonito gdje treba inspekcija da odobri investitoru minimalne ili neophodne radove da to može pustiti u saobraćaj kako bi moglo funkcionisati“, kazao je Gaćanović.
Kada je riječ o jednosmjernom saobraćaju u centru grada, to svakao jeste jedna od mjera za smanjenje saobraćajnih gužvi, ali s obzirom da je već rađena studija o ovom režimu saobraćaja, ista nije pokazala značajno rasterećenje, potvrdila što je potvrdilai struka, ali i sama javnost.