“Niče” nova zgrada za izbjegle i raseljene: Stanovi u Adi nakon sedam godina čekanja

29.07.2020. | 18:12

U banjalučkom naselju Ada počela je izgradnja zgrade sa 50 socijalnih stanova, koji bi trebalo da budu završeni u septembru iduće godine.

Socijalni stanovi predviđeni su inače za osobe u stanju socijalne potrebe koje iz različitih, a prvenstveno ekonomskih, socijalnih i zdravstvenih razloga nisu u mogućnosti da obezbijede sebi krov nad glavom. Novu zgradu u Adi od 1. jula zajednički grade Grad Banjaluka i Republički sekretarijat za raseljena lica i migracije, uz finansijsku podršku Evropske unije, a ko bi se trebao useliti – uveliko je poznato.

Naime, kako su nam pojasnili iz Republičkog sekretarijata, korisnici stanova su odabrani u skladu s Pravilnikom o kriterijumima i postupkom odabira korisnika, dodjeli, načinu i uslovima korištenja stambenih jedinica u višestambenim zgradama izgrađenim u okviru Regionalnog stambenog programa.

Javni poziv
Javni poziv je bio raspisan još tokom 2013. godine, a u skladu s Pravilnikom, korisnici pomoći u stambenom zbrinjavanju su interno raseljena lica u BiH i izbjegla lica iz Republike Hrvatske u BiH, koja su se opredijelila za lokalnu integraciju u mjestima raseljenja.

Kako preciziraju, korisnici pomoći za dodjelu stambenih jedinica u višestambenoj zgradi koja se gradi u naselju Ada odabrani su u 2019. godini. Nakon provedenih propisanih postupaka uvrđena je lista korisnika prava na stambeno zbrinjavanje prema redoslijedu utvrđenih prioriteta.

Komisije

Listu je utvrdila prvostepena komisija, koju čine jedan član ispred Grada Banjaluka u svojstvu predsjednika Komisije, po jedan član ispred Centra za socijalni rad i Republičkog sekretarijata, te dva posmatrača monitora (OSCE i UNHCR). Drugostepena komisija bila je sastavljena od dva predstavnika ispred Republičkog sekretarijata, jednog predstavnika Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i dva posmatrača monitora (OSCE i UNHCR).

“Napominjemo da će se prilikom dodjele stambenih jedinica u višestambenoj zgradi od strane prvostepene komisije u lokalnoj zajednici izvršiti revizija korisnika sa utvrđene Lliste korisnika prava na stambeno zbrinjavanje prema redoslijedu utvrđenih prioriteta”, rekao je za Srpskainfo direktor Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije Marko Aćić.

Na preliminarnoj listi Grada Banjaluka od 24. decembra 2018. godine, koja je objavljena na internet stranici Republičkog sekretarijata, nalazi se čak 379 imena koja su konkurisala za ovaj vid pomoći – od samaca do porodica sa šest i više članova.

Stanarina

Građani su bodovani, između ostalog, i po osnovu trenutnog stambenog statusa, a za 19 prijavljenih evidentirano je da žive u izrazito nedostojnim uslovima: bez tekuće vode, struje, u šupama ili barakama.

Iz Grada su ranije precizirali da će stanarina za ove stanove biti simbolična i iznosiće od jedne do 1,20 KM po kvadratnom metru, a stanari će je plaćati u 12 jednakih mjesečnih rata.

Vlasnici objekata neprofitno-socijalnog stanovanja su lokalne zajednice u BiH na čijem se području nalaze objekti. Ovi stanovi se ne mogu otkupljivati, a stanari ih mogu koristiti sve dok ispunjavaju propisane uslove.

U Kuljanima 48 stanara

U okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, u naselju Kuljani u stanove se prije dva mjeseca uselilo 48 porodica izbjeglih, povratnika i interno raseljenih lica.

U tri zgrade ima ukupno osam garsonjera, 21 jednosoban stan, osam jednoiposobnih stanova, šest dvosobnih, četiri dvoiposobna i najveći – jedan trosobni stan od 62 metra kvadratna. U Republici Srpskoj je kroz ovaj Regionalni program do sada riješeno stambeno pitanje oko 750 korisnika.

Oznake: Banjaluka, Stanovi