O stomatologiji samo nakon tragedije! Banjalučki zubar upozorava: Fali nam iskustva u ordinacijama
21.10.2024. | 14:39Veliki broj stomatologa sa neiskustvom, plus zapostavljanje zdravlja zuba, što zbog nebrige, što zbog skupih usluga – i eto problema. Doduše, tih problema sjetimo se samo kad i zubarska ordinacija postane “mjesto tragedije”, poput nedavne u Sarajevu, kaže za BL portal banjalučki stomatolog u penziji, Petko Krčić.
Osim čuvenog straha od zubara, čini se da ovu ozbiljnu granu medicine prilično olako shvatamo, smatra Krčić, koji vjeruje da nam ne ide u prilog ni hiperpodukcija kadrova.
„Ja bih rekao iskreno, da se ne ljute moje kolege, mlađi stomatolozi. Nekada je bilo manje stomatologa, a zdraviji zubi. Sada se dešava suprotno – danas imamo hiperprodukciju stomatologa u odnosu na broj stanovnika. To je valjda politika fakulteta“, kaže Krčić za BL portal.
Dodaje da je rezultat toga veliki broj neiskusnih stomatologa na tržištu. Takođe, zbog nemogućnosti zaposlenja, mnogi od mlađih stomatologa odlučuju se na otvaranje vlastitih ordinacija, umjesto da neko vrijeme provedu kod starijih i iskusnijih kolega.
„Danas ti stomatolozi postaju trgovački putnici ili mole da upadnu u neku ambulantu. Teško stiču iskustvo iz domena stomatologije, jer ne mogu da nađu posao, pa onda, recimo, roditelji koji su ih tolike godine školovali ne mogu da gledaju da su im djeca bez posla, zadužuju se i dižu kredite i otvaraju im ordinacije”, napominje Krčić.
Priznajući da tragediju iz Sarajeva u kojoj je 16-godišnja tinejdžerka preminula nakon stomatoloških komplikacija nikako ne treba komentarisati “sa daljine” i bez pravog uvida u sve što se dogodilo, Krčić napominje da je većima zahvata na zubima, od vađenja, do liječenja i operacija, komplikovan proces koji zahtijeva stručnost stomatologa sa jedne strane, ali i odgovoran odnosa pacijenta prema zdravlju zuba i usta koja kreće od prevencije.
„Pacijenti najčešće dolaze kada već osjećaju bol koja se intervencijom riješi. Oni se sa tim pomire i nema ih, zaborave na to. Do sljedeće upale i bola ih nema, ali onda je kasno. Onda morate odraditi radikalne poteze, najčešće vađenje zuba, a dešavaju se i infekcije. To je upravo to – pacijentu riješite bol i njega nema, a kad ga ponovo zaboli, on kaže – pa ja sam kod vas dolazio. Jesi dolazio, ali nisi ispoštovao proceduru, nisi do kraja riješio svoj problem. Onda se mora imati strpljenja i objasniti pacijentu šta znači jedna gnojna upala u zubu i oko zuba, da je to jedna bomba u organizmu koja može napraviti brojne probleme“, ističe naš sagovornik.
Redovne posjete zubaru i održavanje zdravlja usta i zuba neophodni su kako bi se ovakve situacije izbjegle, jer Krčić navodi da od upala zuba mogu da krenu mnoga druga oboljenja i komplikacije po zdravlje čovjeka.
“Isto tako, razna sistemska oboljenja organizma mogu se pokazati na stanju i izgledu usta i zuba. Zbog toga iskusni stomatolozi ove simptome moraju prepoznati i pacijenata uputiti na dalje rješavanje problema. S druge strane, činjenica je da su stomatološke usluge strašno poskupjele, jer su, samo tokom korone, oprema, lijekovi i druge stvari poskupjele 100 odsto, čak i više”, kaže Krčić i dodaje da se i kvalitetom i cijenama stomatoloških usluga treba malo ozbiljno pozabaviti.
Srđan Banović, BL portal