Obilježena 80. godišnjica stradanja Srba iz Potkozarja i Piskavice
12.02.2022. | 13:18Gradonačelnik Draško Stanivuković prisustvovao je danas liturgiji i pomenu ubijenim Srbima, žrtavama masovnog pokolja, koji su počinili pripadnici fašističke NDH u Potkozarju i Piskavici 1942. godine, saopšteno je iz Gradske uprave.
“Ulazili su u kuće, u škole ubijali su sve, od onih najmlađih do onih najstarijih. Imali su jasan cilj – istrijebiti srpski narod, promijeniti demografsku sliku Banje Luke kao tada središta jedne šire regije, ali nisu u tome uspjeli. Nisu uspjeli u jednoj nacističkoj, fašističkoj ideologiji koja je ostavila golgotu ne samo srpskom nego mnogim drugim narodima i cijelom svijetu”, kazao je gradonačelnik Stanivuković.
Kako je kazao o najvećim strahotama svjedoče oni koji su ih preživjeli od tog 5. do 12. februara 1942. godine na području Drakulića, Šargovca, Motika pa do potkozarskih sela.
“Svi su prošli jednaku golgotu. Nedavno smo odali pomen žrtvama u Drakuliću i okolnim selima, a danas ovdje mještanima potkozarskih sela koji su stradali prije osam decenija. Na nama je da ovdje dolazimo, da se pomolimo i da oprostimo, ne zaboravimo, izvučemo pouke i poruke, prisustvujemo liturgiji i da uradimo onoliko koliko možemo”, kazao je on.
Izrazio je zahvalnost potomcima žrtava što je prije sedam godina na pravi način započelo obilježavanje stradanja mještana ovog kraja.
“Prije svega, kao čovjek ali i gradonačelnik zahvalan sam porodici Milaković koja je među drugim porodicama Đuđića, Šutilovića, Popovića u potkozarskim selima, iako su prošli golgotu i stradanje, opstali i ostali i što njeguju kulturu sjećanja koja je ključna. Zahvalan sam im što su u ime svih ovih ljudi pokrenuli inicijativu za izgradnju spomen obilježja i Grad će to da prati i podrži jer je to naša dužnost i obaveza”, naveo je gradonačlenik.
Poručio je da je upravo kultura sjećanja ključna i jedina koja stvara kolektivni identitet i svijest.
Predsjednik Udruženja građana „Kozara“, Zoran Milaković kazao je da je na današnji dan prije 80 godina ubijeno blizu 600 civila i da su mnoga ognjišta tada trajno ugašena.
“Jedan primjer je porodica moga oca, gdje je od deset ukućana on jedini preživio tog 12. februara 1942. godine. Ubijena su mu dva rođena brata, dvije snahe i petoro djece, od kojih je najmlađe imalo samo šest mjeseci, a najstarije dijete je imalo 12 godina. Svi su ubijeni bez ispaljenog metka”, kazao je Milaković.
Kako je rekao, njegov otac koji je preživio više logora, vratio se na spaljeno ognjište i osnovao porodicu.
“Mi njegova djeca pričamo o tome i ne damo da se zaboravi. Ranije se ćutalo, ali se prije sedam godina počeo održavati ovaj parastos i nećemo dati da se zaboravi”, poručio je on.
O strahotama koje su mještani potkozarskih sela prošli, svjedoči i danas osamdesetosmogodišnja mještanka Danka Milaković.
“Imala sam osam godina kada se desio taj strašni zločin, ali se i danas sjećam svih tih strahota”, kazala je ona.
Današnjem pomenu prisustvovao je i predsjednik Skupštine grada Banje Luke, Mladen Ilić, predstavnici gradskog Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu, resornog Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, odbornici u Skupštini grada Banje Luke i mještani potkozarskih naselja.