Očekuju dodatnu pomoć: “Eko toplanama” malo milioni iz budžeta
04.05.2023. | 17:27Milionska izdvajanja Grada Banjaluka za „Eko toplane“ te povećanje cijene grijanja nisu dugoročno riješili finansijske probleme ovog preduzeća u kojem očekuju dodatne intervencije gradskih vlasti.
U zavisnosti od odluke nadležnih račun bi mogli platiti građani Banjaluke ili će na teret javnih finansija pasti još jedno preduzeće koje ne može da posluje samostalno bez finansijske injekcije Grada kao što je to slučaj sa preduzećem „Akvana“.
Upitna iduća godina
Član upravnog odbora “Eko toplana” Banjaluka Dragiša Zečević kaže da će ovo preduzeće u trenutnim uslovima do kraja godine moći poslovati pozitivno, ali da je iduća godina upitna, ako se nešto ne promjeni.
„Početkom juna mogli bismo imati sve cijene i potpisane ugovore i tada ćemo znati na čemu smo i da li je povećanje cijena dovoljno da platimo energent koji nam treba. Ako budu sadašnje cijene računamo da ćemo do kraja ove kalendarske godine moći sve iznijeti bez pomoći i daljih poskupljenja. Međutim, u 2024. godini će biti problema, odnosno za period od januara do aprila će se morati nešto preduzeti“, rekao je Zečević za CAPITAL.
Tvrdi da korisnici gradskog grijanja u Banjaluci neće ostati bez usluge, ali da će “preduzeće ići u gubitak svakim danom rada“.
Kako bi se to izbjeglo, kaže, postoji nekoliko opcija, a sve podrazumijevaju neku vrstu intervencije grada Banjaluka.
„Prva je da Grad krene u rekonstrukciju toplovodne mreže, druga je novo povećanje cijene grijanja ili da nam se opet odobri grant“, naveo je on.
Iako se preduzeće nalazi u nezavidnoj situaciji, Zečević kaže da o gore navedenim pitanjima još nisu razgovarali da predstavnicima Grada.
Zadnji razgovor, kaže Zečević, je bio u vremenu kada je odobren posljednji grant za „Eko toplane“, što znači prije marta ove godine.
Kaže i da pregovaraju sa „Elektroprivredom RS“ kako bi ih stavitla u neku posebnu kategoriju, u cilju smanjenja troška za struju.
„Nije realno da neko ko se grije na struju, jeftinije plaća od gradske toplane koja proizvodi toplotnu energiju“, naveo je Zečević.
Grmuša: Još jedno preduzeće na teretu budžeta
Kakav je stav Grada Banjaluka po ovom pitanju ili kakvi su planovi za preduzeće „Eko toplane“ nismo uspjeli saznati. Gradski menadžer grada Banjaluka Bojan Kresojević nije odgovarao na pozive redakcije CAPITAL.
Odbornik PDP Milko Grmuša smatra da će, ako se ovakva praksa nastavi, još jedno preduzeće pasti na teret budžeta grada kao što je slučaj sa „Akvanom“ koja je u milionskim gubicima ili novoizgrađeni sportski teren uz park „Mladen Stojanović“.
„Oni će nama biti na teret dok god se Grad Banjaluka bude ponašao ovako kako se do sada ponaša“, rekao je za CAPITAL Grmuša koji smatra da „Eko toplane“ „parazitski posluju“.
„Većinski vlasnik IEE svake godine fakturiše „Eko toplanama“ 300.000 KM na ime konsultantskih usluga i taj iznos im se isplaćuje, umjesto da te stvari radi besplatno, kako bi društvo funkcionisalo kako treba. Onda se žale i kukaju kako nemaju dovoljno novca da neometano obavljaju svoj posao“, dodao je Grmuša.
Smatra da su i postupci Garda Banjaluka bili pogrešni.
„Novcem koji je dat na ime subvencija i grantova Grad Banjaluka je morao izvršiti dokapitalizaciju kako bi postao većinski vlasnik i vremenom najurio tog većinskog člana i našao nekoga ko bi se ozbiljno time pozabavio“, zaključio je Grmuša.
Podsjećamo, nakon višemjesečnog natezanja gradska vlast je odobrila poskupljenjegrijanja u Banjaluci za 19 odsto, a u dva navrata iz budžeta grada im je isplaćeno ukupno sedma miliona KM, kako bi se smanjili negativni efekti rasta troškova poslovanja. Gore navedene informacije pokazuju da je to bilo samo privremeno rješenje.