Od namještaja do suvenira: Gradonačelnik Banjaluke potpisao četiri direktna sporazuma u jednom danu
30.09.2021. | 13:26Više od polovine poslova banjalučke gradske administracije ugovorenih preko javnih nabavki ove godine je riješeno direktnim sporazumima, a na četiri takve odluke gradonačelnik Draško Stanivuković stavio je potpis u jednom danu, objavljeno je na gradskom registru sklopljenih javnih nabavki.
Tako je juče potpisao odluku o direktnom sporazumu za nabavku nameštaja za komandi centar sa preduzećem „Milinković“ d.o.o. Banjaluka vrijedan 5.382 KM, a sklopljen je posao i sa Zavodom za izgradnju za izradu idejnog projekta prilaznih rampi za vodocrpilišta na Vrbasu i Vrbanji od 3.744 KM.
Direktnim sporazumom, posao vrijedan 4.650 KM dobila je i firma „Kabinet plus“ iz Banjaluke za nabavku dijela opreme za magacinski prostor.
Gradonačelnik je juče potpisao i direktni sporazum o kupovini protokolarnih poklona za potrebe Grada od prodavnice suvenira, u vlasništvu Aleksandre Stanivuković.
Prema odluci o izboru, od prodavnice suvenira, u vlasništvu njegove prezimenjakinje, biće kupljeni „pokloni i promotivni materijali za potrebe protokolarnih događaja – umjetničke slike, grafike i drugi umjetnički suveniri“ u vrijednosti od 2.990 KM.
U odluci se navodi da je umjetnička radionica „Pero Griđo“, u vlasništvu Aleksandre Stanivuković, 24. septembra ove godine Gradskoj upravi uputila ponudu, na osnovu koje je sklopljen direktni sporazum o nabavci.
Prema gradskom registru, Grad Banjaluka je u ranijem periodu poklone za protokolarne pokone nabavljao od umjetničke radionice „Skulptor“ i udruženja Duga, kao i više manjih umjetničkih radionica.
Inače, u prvih sedam mjeseci ove godine, Grad Banjaluka sklopio je 93 direktna sporazuma, iako je to, prema tumačenju stručnjaka za javne nabavke, najmanje transparentan oblik nabavki, s obzirom na to da ne postoji nikakava konkurencija između ponuđača.
Kako je BL portal ranije pisao, Gradska uprava je nekoliko javnih nabavki raspisala nakon što su poslovi za koje su raspisane uveliko bili završeni.
Zašto se značajan broj poslova završi, a tek onda se raspisuje i isti posao dodjeljuje direktnim sporazumima onim privrednim subjektima koji su taj posao već izvršili i da li takvo postupanje predstavlja direktno kršenje Zakona o javnim nabavkama, jedno je od pitanja na koje iz Gradske uprave nisu odgovorili.
To, kao i pitanja da li je bilo netransparentnog djelovanja u postupcima javnih nabavki, koliki je ukupan iznos ugovorenih javnih nabavki u prvih osam mjeseci ove godine i koliko od toga “otpada” na direktne sporazume, u Gradsku upravu su upućena još 7. septembra.
O tome, do danas, nije stigao nijedan odgovor.