Odbornici rade po starom! Stanivuković po Poslovniku može da ima neograničen broj replika

01.04.2025. | 12:23

Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je da Odluka o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupštine grada Banja Luka nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o lokalnoj samoupravi, a ova Odluka i zvanično je danas pristigla, saopšteno je iz Gradske uprave.

Upravo zbog toga, Skupština Grada od danas i radi po starom poslovniku.

-Nakaradne izmjene Poslovnika Skupštine Grada, koje su pokušale da umanje značaj gradonačelnika, poništene su od strane Ustavnog suda Republike Srspke i tako je ova instanca još jednom uvažila naše navode. Naime, odmah po usvajanju ovih spornih izmjena gradonačelnik je podnio inicijativu za poništenje izmjena Poslovnika i evo nakon malo više od godinu i po dana dočekali smo pravdu. Već od ove Skupštine radimo po starim pravilima – gradonačelnik nije ograničen brojem replika – kazala je savjetnica gradonačelnika za pravne poslove, Vedrana Prole.

Kako je navela – odluka Ustavnog suda podrazumijeva i to da će od sada aktuelni čas opet biti 45 minuta, da je 16 odbornika neophodno za raspravu, te da gradonačelnik može podnijeti inicijativu za sazivanje sjednice i bez dnevnog reda.

-Takođe, nije određen rok do kad materijali mogu stizati, jer je izmjena iz 2023. godine, za koju je sada Ustavni sud utvrdio nezakonitost i ustavnost, propisivao da moraju biti dostavljeni do zakazivanja Kolegijuma. Sada će ponovo biti i pojednostavljena procedura za dostavljanje amandmana sa fleksibilnijim rokom – zaključila je savjetnica Prole.

Naime, osporenu odluku o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupština grada Banja Luka donijela je na 24. sjednici održanoj 24. i 25. oktobra 2023. godine na prijedlog svoga Kolegijuma.

-Imajući u vidu relevantne zakonske odredbe, kao i navode iz odgovora na prijedlog za ocjenu ustavnosti i zakonitosti i dokumentaciju dostavljenu uz isti prijedlog, Ustavni sud je ocijenio da je osporena odluka u suprotnosti sa odredbama Zakona o lokalnoj samoupravi – navedeno je u saopštenju Ustavnog suda.

Naime, kako dodaju dalje u saopštenju, navedenim zakonom je propisano da prijedlog za donošenje akta iz nadležnosti skupštine mogu podnijeti gradonačelnik, odnosno načelnik opštine, svaki odbornik, radna tijela skupštine i 10 odsto birača ili 1.000 birača sa područja jedinice lokalne samouprave.

– Budući, dakle, da je konkretna odluka podnesena od strane neovlašćenog predlagača, odnosno Kolegijuma Skupštine Grada, njeno donošenje je suprotno zakonom propisanoj proceduri što ovaj akt sa formalnopravnog aspekta u cjelini čini neustavnim – navedeno je u saopštenju.