Odbornik PDP-a poručio: Skupština Grada je funkcionisala i za vrijeme rata, zašto se sad sramotimo
23.09.2021. | 09:47Volio bih da se političke strasti u Banjaluci što prije smire, a da se političke bitke vode u institucijama, tamo gdje im je i mjesto. Ako jedna strana odbija da političke konflikte rješava tamo gdje je mjesto za to, u skupštini, onda teško da ima argument za protivljenje pozivima druge strane da se političke teme rješavaju na ulici, poručio je odbornikPDP-a u Skupštini BanjalukeMilko Grmuša.
“Moj principijelan stav jeste da se o politici Grada Banjaluka raspravlja i odlučuje u Skupštini Grada Banjaluka. Zato jer to tako propisuju Zakon o lokalnoj samoupravi i Statut Grada Banjaluka, ali i zato jer sam demokrata po opredjeljenju. Nisam pristalica vođenja politike na ulici, iako su mirni protesti ustavna kategorija i demokratski standard, a tek ne podržavam ideju da se političke odluke donose u zaključanim kabinetima i kafanama. Zato ne razumijem neprestane pozive skupštinske većine gradonačelniku „da sjednu i dogovore se“. Pa na svakoj sjednici Skupštine Grada sjedimo i razgovaramo, često i glasamo zajedno za iste stvari. Čemu ti neki posebni sastanci sa gradonačelnikom? Šta bi se na njima pričalo što nije za javnost? Da li takve stvari zagovaramo u Banjaluci? Ja nisam za to”, rekao je Grmuša.
Dodao je da javnost svjedoči da su sjednice ovog saziva Skupštine maratonske, uz stalni dijalog gradonačelnika sa odbornicima skupštinske većine.
“Kad je već tako, a jeste, da li su u stvari problem u Banjaluci odbornici skupštinske manjine? Jer, ako iz skupštinske većine žele da razgovaraju sa gradonačelnikom, a stalno ističu da su i oni dobili glasove na izborima, onda je fer da svi odbornici skupštinske većine razgovaraju sa gradonačelnikom, a ne samo nekoliko njih. Ako nekoliko njih samo priča sa gradonačelnikom, mimo očiju javnosti, onda ne razumijem kako će to doprinijeti transparentnijem radu banjalučkih institucija, a na čemu svi verbalno insistiramo. Ako svi odbornici skupštinske većine insistiraju da pričaju sa gradonačelnikom, a ne žele da to rade u Skupštini Grada, onda je evidentno da im u tome smetamo mi odbornici skupštinske manjine koji takođe sjedimo u toj skupštini”, smatra Grmuša, te postavlja pitanje zašto su uvijek odbornici koji ne čine skupštinsku većinu “stavljeni na čekanje”.
“Zašto im smetamo? Da li zato što je najveći broj prijedloga odbornika skupštinske većine gradonačelnik prihvatio da bi pokazao širinu i da bi izbjegao političke revanšizme preko leđa građana, dok su naši prijedlozi uglavnom na čekanju? Da li zato što mi poštujemo dignitet i Skupštine Grada i gradonačelnika i cijele Gradske uprave, pri čemu na sve te subjekte mi najmanje utičemo? Zaista, zašto su odbornici skupštinske manjine najveći politički problem u Banjaluci? Zašto Skupština Grada više nije mjesto odlučivanja? Zašto kolege iz skupštinske većine uopšte daju povoda onima koji ne žele dobro Republici Srpskoj da sad prave paralele o bojkotu zajedničkih institucija BiH i banjalučke skupštine? Ima li političke mudrosti koja bi izbjegla takve stvari”, pita Grmuša.
Ističe da bi se odbornici skupštinske većine , ukoliko smatraju da gradonačelnik krši politička prava, trebali sa njim obračunati preko institucija Republike Srpske.
“Imaju sudove, tužilaštva i policiju, zašto se sa njim obračunavaju preko Skupštine Grada u kojoj ionako imaju većinu i mogu da donesu odluke kakve god žele”, rekao je on.
Na kraju, sve aktere ove političke priče poziva na ozbiljnost i odgovornost.
“Skupština Grada Banjaluka je funkcionisala i za vrijeme rata kad je to zaista bio izazov. Ako su nam naši prethodnici časno ostavili institucije da u njima radimo u interesu naroda koji je jedini vlasnik javnih sredstava, zašto sad sramotimo i sebe, i te svoje prethodnike i cijeli naš narod? Ovo nije put što se sad radi. Ovako mladi političari neće napraviti ozbiljne karijere. Volio bih da razmisle ozbiljno o tome”, zaključio je Grmuša.